Beyinsi

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

  • 0
  • 2.121 kez görüntülendi.
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliği Nedir?
            Demir eksikliği nedir? sorusunun cevaplanması şu şekilde yapılabilir; vücutta yeterli seviyede demirin bulunmaması kaynaklı, insanlar arasında sık olarak rastlanılabilen ve tedavisi de oldukça kolay olan bir anemi çeşididir. Kişilerde demir düzeylerinin düşük olmasının nedeni; kan kaybı, kötü beslenme ya da besinlerin vücutça emiliminde demirin emiliminin yetersiz olmasıdır.
            Demir eksikliği nedir?in tanımlaması yapıldığında, vücutta düşük oranda demir olması sonucunda kandaki kırmızı hücrelerde azalma yani kansızlık durumudur. Anemi rahatsızlığının en sık rastlanılan şekli demir eksikliği anemisidir. Bayanların %20’si, hamile olan bayanların %50’si ve erkeklerin %3’ünde demir eksikliği görülmektedir.
            Demir eksikliği nedir?in tanımlamasının yapılmasından sonra demir eksikliğinin nedenlerine geçildiğinde, eksikliğin genel sebebini; yanlış uygulanan rejimler, yeme bozuklukları, vücutça demirin az emilmesi ve şiddetli menstürel kanamalar başı çekmektedir. Vücuttaki ve kemik iliklerinin içindeki demir depolarının harcanmasıyla, kansızlık durumu yavaş yavaş kişide belirmektedir.
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?
            Demir eksikliğine ne iyi gelir?, denilince ilk olarak kandaki demir seviyesini arttıracak olan demir bakımından içeriği zengin olan gıdaların tüketimine geçilmelidir.
Demir Açısından Zengin Olan Gıdalar
Herkesin bildiği gibi ıspanak sebzesi, demir eksikliğine ne iyi gelir? sorusunun cevaplanmasında akla ilk gelen gıdadır. Ayrıca soya fasulyesi, elma, armut, domates, patates, yonca filizi, incir ve badem demir açısından oldukça zengin olan besinlerdir. Vücudun demir düzeyi düşükse, normal seviyeye çekilmesi için bu sayılan gıdalardan oluşan kombinasyonda, en az 5-7 adet olacak şekilde tüketilmesi gerekmektedir.
Sayılmış olan besinlerin pişirilmeden alınması gerekmektedir. Pişirme işleminin, gıdalar içinde bulunan demiri yarı yarıya tahrip ettiği unutulmamalıdır. Eğer pişirmeden tüketemiyorsak yarım pişirmek uygulanabilecek en iyi yöntemdir.
Çay, kahve, sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Bu maddeler, vücudun demir emilimini sağlamasına engel olmaktadır ve azaltmaktadır. Eğer çay ve kahveden vazgeçilemiyorsa; yemeklerden sonra tüketilmesi en azından bir nebze olsun zararını azaltmaktadır.
Demir emilimi konusunda zararlı olan diğer bir gıda ise süttür. Demirin emilebilmesi için gerekli olan midedeki asidik ortam süt tarafından nötralize edilmektedir. Bu durumda yeterli emilimin gerçekleşmesine mani olmaktadır.
Demir eksikliğine ne iyi gelir? konusunda verilmiş olan bilgiler reçete yerine geçmemektedir. Doktorunuza danışmaksızın bu uygulamaları yapmaktan kaçınınız.
KAYNAKÇA:
http://kanhastaliklari.net/icerik.php?id=127&alt_id=196
http://www.meleklermekani.com/threads/demir-eksikligi-nedir-tedavi-yollari-nelerdir.161976/
http://www.sabah.com.tr/saglik/2015/03/04/demir-eksikligine-ne-iyi-gelir

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.