Beyinsi

Deep WEB Nedir ? Ne İşe Yarar ?

  • 2.032 kez görüntülendi.
Deep WEB Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Deep WEB Nedir ? Ne İşe Yarar ?

İnternetin Görünmeyen İçeriği: Deep WEB

Deep Web temel olarak internet arama motorlarının “listelemediği” içeriklerin tümünün tutulduğu internetin arka bahçesine verilen addır. İlk duyuşta internette bir içeriğin arama motorlarında yer almamasına bir neden düşünemesek te, aynı hayatta olduğu gibi günlük yaşantımızdan uzak şeylerin aslında var olduklarını unuturuz. İşte Deep WEB de böylesi günlük yaşantıdan uzak içerikleri barındıran bir yapıdır.

Peki DeepWEB’in içeriğinde neler bulunabilir?

DeepWEB genel olarak internette yasaklı tüm içerikleri bulabileceğimiz bir yapıya sahip. Bu içerikler arasında, kumar, uyuşturucu, farklı türden hack servisleri, çalıntı eşyaların satışı ve bunun gibi daha birçok içerik bulunmaktadır. İnternetin bu karanlık yüzünün bazı seviyelerine erişim Tor adı verilen özel bir tür tarayıcı ile gerçekleştirilebilirken güvenlik açısından bu topraklarda gezmek büyük risk oluşturmaktadır. Geçtiğimiz senelerde DeepWEB üzerinden online satış yapan sitelerden en büyüğünün sahibi yakalanarak 30 yıl ile yargılanmıştır. İçeriğin %95’i birçoklarına göre zararlı ve istenmeyen içerik olarak addedilmektedir.

deep-web-nedir

Hal böyle olunca DeepWEB üzerinden sayısız komplo teorisi ve şehir efsanesi de türemektedir. Bunların gerçeklik payının ne olduğu bilinmemekle birlikte, seri katil ilanlarının, gizli devlet belgelerinin, kişilerin özel veya kredi kartı bilgilerinin internetin bu bölümünde yer aldığı iddiaları bulunmaktadır. Bu türden bilgilere sahip kişilerin yakalanmamasındaki en önemli etken olarak da bu seviyeye ulaşımda sürekli ip değişikliği yapılması ve özel veya kişisel sunuculardan bilgilerin paylaşılması olarak gösterilmektedir. Tor isimli tarayıcı ile DeepWEB’de gezinen kişilerin de IP adresleri düzenli olarak değiştirilmektedir. Bu sayede kişilerin internet üzerindeki aktiviteleri kayıt altına alınamamaktadır. Wikileaks türü belgelerin ortaya çıkışının, gizli hükümet bilgilerinin el altından paylaşımının da internetin bu yer altındaki bölmesinden gerçekleştirildiği söylenmektedir. Birçok devlet ajanının burada zararlı kişileri yakalamaya yönelik çalışmalarda bulunduğu da söylentiler arasındadır.

İlginizi Çekebilir..  Podcast Yayını Nasıl Yapılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.