Beyinsi

Çölde Kutup Ayısı İnceleme

  • 2.615 kez görüntülendi.
Çölde Kutup Ayısı İnceleme

Çölde Kutup Ayısı İnceleme

Komedi ile dramın iç içe geçtiği, birbirlerinin çizgilerine ince ince dokunup geri çekildiği filmleri sevenlerden misiniz? Saf bir dram aşığı mısınız?

2010 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali‘nde Altın Lale‘yi kapan bir şaheserden bahsetmek istiyorum size. Yeri gelip sizi ağlamaya zorlayacak, bazende kahkahalarla gülmenizi sağlayacak ayarda, tam bir film: De Helaasheid der Dingen.

Belçika yapımı film, Çölde Kutup Ayısı olarak adlandırılmış ülkemizde, zira bu sefer olmuş dediğim adlandırmalardan.

Çocukluk yaşantısı oldukça sıkıntılı olan bir adamın başarıya ulaşması, yazar olması anlatılıyor kısaca filmde. Fakat derinlemesine indiğinizde, Avrupa’nın arka sokaklarını (Tıpkı Neds‘de -serseriler- olduğu gibi) en açık şekilde gözler önüne seriyor, sıkmadan, bıkmadan.

Babası uzun bir süre önce annesinden ayrılmış, büyükannesinin evinde amcalarıyla birlikte yaşıyor. Okulu uzakta olduğu için bisikletle gidip gelmesi gerek. Parasızlık, çaresizlik hepsi içinde. Fakat öyle bir sıcaklık geliyor ki o ailenin bu durumları değerlendirişinde, kendinizi alamıyorsunuz.

Her zaman dediğim şey, görsel efekt ya da saf cinsellik gibi şeylerin ön plana çıkarıldığı filmler her daim aşağıda kalmıştır “dram“ların karşısında. Çünkü oyunculuk ve hikaye birbirini en iyi dramlarda tutar. Bu ikisinin mevcut olduğu her film birer şaheser olmaya adaydır.

Bu zamana kadar gazetemde önerdiğim filmlerde tamamen bu özelliklerle bezenmiş başyapıtlardır. Söylemek gerekir ki bu film, içinde bulunduğunuz zorlukları, vahim koşulları tekrar sorgulamanızı sağlayacak ve hayata bakış açınızı değiştirecektir.

İlginizi Çekebilir..  Galaxinin Koruyucuları 2 Filmi Hakkında Bilgiler

Lütfen izleyin, izlettirin.

Not: Cinsellik ve küfür barındıran bir film olmasından ötürü uyarıda bulunma zorunluluğu hissettim.
Akıllardan çıkmayacak bir sahnesi de fockedey soyadlı kadının bulunduğu sahne. Eğer izleyen olursa lütfen gelip yazsın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.