Çöl Kobrası (Mısır Kobrası, Siyah Kobra) Nerelerde Bulunur?

Çöl Kobrası (Mısır Kobrası, Siyah Kobra) Nerelerde Bulunur?


Çöl Kobrası (Mısır Kobrası, Siyah Kobra) Nerelerde Bulunur?

Ölümcül bir zehre sahip olan Çöl kobrası kurak bölgelerde yaşar. Geceleri avlanır ve kendini sürekli gizler. Kemirgenlerle , küçük yılanlarla ve küçük omurgalı hayvanlarla beslenir. Boyları ortalama 120 cm dir fakat nadiren 200 cm olduğu da görülmüştür. Afrika, Mısır, İran ve Irak’ta yoğun olarak görülür. Ülkemizde ise Şanlıurfa’da görülür. İlk olarak 2001 yılında kayıt altına alınan kobra Kilis’e yakın bölgelerde de görülebilir. Ülkemizde yaşayan tek kobra türüdür. Ülkemizde bulunan bir diğer yılan türü olan ve kara yılan diye adlandırılan yılan ile karıştırılmaktadır. Karıştırılma sebebi ise aynı renkte olmalarıdır.

İngilizce’de Desert Black Cobra olarak adlandırılan bu yılan türünün yaşam bölgesi Ortadoğu’dur. Taşlık alanları, kayalık alanları, çöl ortamları ve yarı çöl ortamlarını sever. 500 metreden fazla olan yükseltilerde pek görülmez. Kışın görülmez. Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında görülür.

Kara Yılandan Nasıl Ayırt Edilir?

Kobranın başının üzerinde 9 adet plak bulunur. Sırt pulları ön tarafta düzdür arka tarafta ise karinalı yani çıkıntılıdır. Kara yılanın pulları tamamen düzdür.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2041 2,182