Beyinsi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • 1.572 kez görüntülendi.
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Canımızın parçaları olan çocuklarımız büyüdükçe anne ve babaların sorumlulukları da artar. Bu sorumluluklardan biri de tuvalet eğitimidir. Sütten kesilmesi, yeme alışkanlıkları, uykusunun düzene girmesi derken yavaş yavaş tuvalet alışkanlığını da kazanmaya başlar. Bu elbette anne ve babaların elindedir. Çocuklarımızın erken yaşta kazandığı tuvalet eğitimi biz anne ve babaların da günlük yaşantısını kolaylaştırır. Aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlar(Bebek bezleri artık alınmaz). Doğru zamanda başlanan tuvalet eğitiminde başarı oranı yüksektir.

Hijyen kurallarını öğrenmek eğitimin ilk safhasını oluşturur. Çocuk tuvaletini tamamladıktan sonra vücud temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini, sifonun mutlaka çekilmesi gerektiğini, tuvalet kağıtlarını nasıl kullanması gerektiğini öğrenmelidir. Bunların dışında ellerin yıkanması öğretilir ki en önemlisi de budur. Sabuna alışması gerekir bunun içinde çocuklar içi renkli kokulu sabunlar tercih edilebilir. Tuvalet sıklığı hemen hemen her çocukta aynıdır. Yemekten sonra yaklaşık yarım saat içinde gastrokolik refleks başlar ve çocuk tuvaletini yapma eğilimine girer. Bu zaman diliminde çocuk tuvalete götürülmeli ve yapması sağlanmalı. Eğer yapmıyorsa zorlanmamalı. Bir diğer husus ise çocuğun tuvaletinin gece de düzene sokulmasıdır. Çoğu anne ve baba gündüz tuvalet eğitimini verir fakat gece bezler ve yatar. Aslında çocuklarımızı gece tuvalete götürmek zor gelir hem çocuğun uykusu hem de bizim uykumuz ağır basar. Kolay yolu tercih eder ve bezleriz. Eğer başarabilirsek çocuğu gece de tuvalete götürmek bu eğitim safhasında yararımıza olacaktır.

Çocuklar belirli bir yaşa kadar gece altlarına kaçırır bu genelde 7 yaşına olan dönemdir. Bu uzayabilirde. Çocuğa kızmak ya da ceza vermek gibi yolu asla denemeyin tam tersi yaptığı zaman ödüllendirin. Tuvaletlerini lazımlık ile yapacaklarsa çocuğun seçimine göre lazımlık alın. Mümkün olduğu kadar renkli olsun ki çocuklara hitap etsin. Tuvalet eğitiminin tamamlanması çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Kimi çocuk bir haftada tamamlarken kimi çocukta eğitim 6 ay kadar sürer.

İlginizi Çekebilir..  Barack Obama mı? Donald Trump mı?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.