Beyinsi

Çocuğumu Geleceğe Nasıl Hazırlarım?

  • 1.286 kez görüntülendi.
Çocuğumu Geleceğe Nasıl Hazırlarım?

Çocuklarımıza Neler Öğretmeliyiz?

Anne ve babaların gözbebekleri evlatlarımıza nasıl bir gelecek hazırlamalıyız? Karşılaştığı zorluklarla nasıl mücadele etmeli? Hayata dair neler öğrenmeli? Kaygılarımızı nasıl en aza indirebiliriz? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Daha rahme düşmeden hepimizde kaygı başlamıştır mutlaka. Çocuğuma neler ögreteceğim diye şöyle bir düşünmüşüzdür. Küçükken eğitimi basittir. Genel davranış kurallarını öğrenir. Yemeği, oynamayı, tuvaletini, giyinmesini vs. Peki ya büyüdüğünde ne olacak? Çevreden önce ebeveynlerden ögrenecek. Çünķü bir evladı anne ve babasından daha çok kimse düşünemez.

Neler Öğrenecek?

1. Acı çekmeden olgunlaşmanın tam anlamıyla olgunlaşma olmadığını öğreteceksiniz. Gözyaşlarını tutmasın aksın ki tam anlamıyla olgunlaşsın.

2. Kıskanmanın sınırlarını öğreteceksiniz. Hem arkadaşının başarısından mutlu olacak mutluluğu paylaşacak hem de sevdiği insani başkasıyla paylaşmayacak.

3. Kaybetmeyi öğreteceksiniz. Kaybedecek ki kazandığında elde edilenin kıymetini bilecek. Kazanmasını öğreteceksiniz. Kazanmanın mutluluğunu doyasıya yaşayacak.

4. Her şeyin sonunun geleceğini, her şeyin bir sonu olduğunu öğreteceksiniz. Hayatı doya doya yaşayacak. Sadece nefes almaktan bile mutluluk duyacak. Ancak o zaman hayattan korkmayacak.

5. Kendini yargılamasını öğreteceksiniz. Bencil olmayacak, höşgörüyü öğrenecek. Hatalarının farkına varacak.

6. Sorgulamasını öğreteceksiniz ki hayatında yanlış adımlar atmasın. Merdiven çıkarken bir sonraki adımın boşluğa mı yoksa sağlam bir yere mi geleceğini bilecek.

7. Dünyanın sadece insanlardan ibaret olmadığını öğreteceksiniz. Doğaya götüreceksiniz ki görecek bazen anlaşılamayan bir durumun aslında ne kadar açık olduğunu belki hayvanlardan görecek birbirine zarar vermeden barış içinde yaşamanın hiçte zor olmadığını.

İlginizi Çekebilir..  Kağıt Pil Hakkında Bilgiler

8. Alın teri ile kazanmayı öğreteceksiniz. Kazandığında haz alacak ve tutumlu olacak. Kazanmanın kolay olmadığını bilecek ve elindekileri gereksiz yere harcamayacak. Baba parasına guvenmeyecek.

9. Aşk acısı çekmenin hiç aşık olmamaktan daha güzel bir duygu olduğunu öğreteceksiniz.

10. Başkalarının doğrularını yargılamamayı öğreteceksiniz ki çocuğunuzun doğruları başkası tarafından yargılanmasın.

11. Haklı olduğu konularda hakkının arkasında durmasını öğreteceksiniz ki hakkı yenmesin.

12. Mücadeleci olması gerektiğini öğreteceksiniz ki hemen pes etmesin. Başarıya ulaşşın. Başarmanın hazzını alsın cesaretlensin.

13. Gelecekte yaptıkları için değil de yapmadıkları için pişmanlık duyması gerektiğini öğreteceksiniz. Keşke diyecek ama dediği her keşke için daha fazla hırslanacak.

14. Seçim yapmasını öğreteceksiniz ki kararsız kalmayacak. Hayatını değiştirebilecek konularda en doğru seçimi seçebilecek.

15. Dost edinmesini öğreteceksiniz ki anne ve babanın yanında olmadığı zaman arkasından vurmayacak dostları olacak.

16. Kendini sevmesini öğreteceksiniz ki her zaman kendisiyle barışık olacak.

Aile olarak çocuklarımızı geleceğe hazırlamanın önemini hepimiz biliyoruz. Bizde bu konuda sizlere birazcık yardım edebildiysek ne mutlu bizlere.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

Bu konuyu hazırlamamızda bizlere ilham kaynağı olan sevgili MİNE İZGİ‘nin OĞLUMU YETİŞTİRİYORUM adlı kitabını okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.