Beyinsi

Çinko Mineralinin Önemi

  • 1.288 kez görüntülendi.
Çinko Mineralinin Önemi

Çinko Minerali

Çinko insan bedeni üzerinde bir çok yararlı etkiye sahiptir. Güçlü bir antioksidan olduğundan serbest radikallerin vücutta yarattığı tahribatın giderilmesinde son derece önemlidir.

Ancak çinko tipik antioksidanlardan daha fazlasına sahiptir. Araştırmalar makul dozlarda ek çinko alımının timüs bezini canlandırdığını ve güçlü bir bağışıklık sisteminin temel öğesi olan “t” hücresinin üretimini artırdığını ortaya koyuyor.

Çinko öte yandan dolaşım, üreme ve sindirim sistemlerinin en büyük koruyucusu. Çinko sağlıklı tırnaklar, saçlar, sağlıklı bir cilt ve büyüme ve testosteron hormonlarının sağlıklı üretimi için olmazsa olmaz bir mineral.

Çinkonun aynı zamanda grip, soğuk algınlığı, iltihaplı yaraların ve boğaz yaralarının iyileşmesinde başrol oynadığı ve kulak çınlaması, sivilceler ve göz sorunlarını da azalttığı biliniyor.

Öte yandan çinko bağışıklık sistemini güçlendirdiği için romatoid artrit, lupus ve fibromiyalji gibi doğuştan gelen bağışıklıkla ilgili hastalıkların tedavisinde de önemli bir rol oynuyor.

Çinko özellikle cilt sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Vücuda yanıklar (güneş yanığı dahil), hemoroid, egzama, sedef ve sivilcelerin iyileşmesi için gerekli olan yağ asitlerini sağlar.

Eğer sivilce tedavisi görüyorsanız doktorunuza çinkoyu diyetinize dahil etmenin en doğru yolunu danışabilirsiniz. Çinko yaraların iyileşmesini hızlandırdığı için şeker hastaları gibi yaraları geç iyileşen veya ameliyat yaraları kapanmayan insanlar için de çok önemli bir mineraldir.

Çinko vücudun iç kulak, göz, timus bezi ve prostat bezi gibi yerlerine yoğunlaşmıştır. Bu nedenle yeterli çinko almanız bu organlarınızın hastalanma riskini azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir..  Yüzme Ve Dalışın Sağlığımıza Katkıları Nelerdir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.