Beyinsi

Çinko Eksikliği ve Saç Dökülmesi

  • 1.878 kez görüntülendi.
Çinko Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Çinko Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Neredeyse her gün belirli oranlar da saç dökülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Yetişkin bireyler de gün içerisinde ortalama olarak 50-100 tel arası saç kaybedilebilmektedir. Bu oranlar da dökülmeler kalıcı saç kayıplarına yol açmamaktadır. Fakat bundan sonra çok fazlası daha uzun süreli olması da dikkat etmemizi gerektirmektedir. Yine iki aydan fazla sürmekte olan yoğun saç kayıpları birçok çeşitli hastalıkların da habercisi olarak sayılabilmektedir. Saç dökülmelerinin en çok görülen nedenleri arasında hormonal değişmeler, genetik, stres, yanlış diyetler ve beslenme programları etkinlik gösterebilmektedir. Ayrıca kimyasala maruz kalmak ve kemoterapi de saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç yapısı ve saç dökülmesinin nedenleri oldukça fazla olabilir. Saç dökülmesinin en büyük nedenleri besin ve mineral eksiklikleridir.

 

Çinko Eksikliği ve Saç Dökülmesi2-beyinsi

 

Çinko ve Saçlar

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilmektedir. Çinko neden saç dökülmesi yapar? Bunun sebebi ise çinko ve beraberindeki mineraller olmazsa saç yenilenmesi de sağlanamamaktadır. Saçlar incelmekte ve dökülmektedir. Özellikle de çinko hücre yenilenmesini sağlamakta olan ve yine vücudumuzdaki çeşitli dokuları yenileyen son derece önem arz eden mineraller arasındadır. Ayrıca saçın sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayan ve saç diplerindeki çeşitli yağların da uygun oranlar da kalarak saçın dökülmemesini sağlıyor. Bu sayede çinko saç sağlı açısından son derece önemli bir mineral oluyor. Saç dökülmesinde çinkoyu saymazsak akabinde B12 ve D vitamini de son derece önem arz etmektedir. Bu vitaminleri olmaması da çeşitli sorunlar oluşturuyor.

Çinkonun Faydaları

İlginizi Çekebilir..  Ender Saraç Diyeti İle Kilo Nasıl Verilir?

Çinkonun faydalarına gelecek olursak göz sağlığı açısından çinko çok önemlidir. Özellikle de çinko gece görüşü sağlamaktadır. Atopik dermatit benzeri cilt sorunlarının tedavisinde son derece etkilidir. Sivilceleri azaltır ve sivilce tedavisinde çinko kullanılmaktadır. Özellikle de hamilelik dönemi boyunca annenin sağlığı vbe bebeğin kişisel gelişim için çok önemli olan mineraller arasındadır. Diyabet kontrolünde yine çinko oldukça önem arz eder. Bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Cinsel organların da gelişmelerinde, cinsel sağlık açısından da çinkonun önem seviyesi oldukça yüksektir.

Birçok kanser ve çeşitli türlerine karşı koruyucu etki yaratan çinko, prostat kanserine birebirdir.

Çinko Eksikliği ve Bulunduğu Besinler

Çinko eksikliğinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Tırnaklar da çeşitli beyaz noktalar ve kırılmalar, ciltte sivilceler, ishal, cinsel istek azalması, iştah ve tat alamama, uyku bozukluğu olarak çinko eksikliği ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler eğer gözüküyorsa hemen doktora başvurulmalı ve kan testi yaptırılarak kan değerlerinin ölçülmesi gereklidir. Çinko değeri en az kanda 60 mikrogram olmalıdır. Çinkonun bulunduğu besinlere gelirsek kırmızı et, tavuk gibi hayvanların eti, buğday rüşeym,, kabak çekirdeği, karides, soysalı ürünler, yumurta ve ciğer gibi çeşitli ürünlerden çinko alınabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.