Beyinsi

Cimrilik İle Nasıl Zengin olunur?

  • 1.476 kez görüntülendi.
Cimrilik İle Nasıl Zengin olunur?

Cimrilik İle Nasıl Zengin olunur?

Zengin olabilmek, bilgi birikimi, sıkı çalışma ve en önemlisi bir plan gerektirir. Zenginliği elde etmek kolay olmasa da, izlenebilecek bazı yollar zaman, özveri ve çabayla zengin olabilirsiniz. Yapacağınız yatırımlarla günün birinde iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Kendi toplumumuzda aşırı tutumlu insanları cimri olarak adlandırdığımız anlar olur. Onları yadırgarız. Ama onlar bu sayede çok daha kısa yoldan zengin olabiliyorlar. Üstelik bu da tam olarak cimrilik sayılmaz. İşte sizlere bazı yöntemler:

1. Tasarruf Edin.

Varlıklı bir yaşama giden en önemli yollardan biri, para biriktirmektir. “Damlaya damlaya göl olur.” Deyişinden yola çıkarak, biriktirdiğiniz her kuruşun, kazanılmış bir para olduğunu düşünebilir ve birikiminizi doğru yatırımlarla değerlendirebilirsiniz.

Para biriktirebilmenin en önemli koşulu gelirinizden fazla harcama yapmamaktır. Sabit bir geliriniz varsa daha kolay para biriktirebilirsiniz. Sabit bir gelirinizin olması, başlangıçta eğitime yaptığınız yatırımın ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Geliriniz ne kadar az olursa olsun, para biriktirebileceğinizi unutmamak önemlidir.

Aylık gelirinizin %10’unu saklayarak başlayabilirsiniz. Eğer mümkün değilse, daha kolay erişebileceğiniz bir hedef belirleyebilirsiniz.

2. Bir bütçe oluşturun.

Zenginliğe giden ilk adım, sabit bir bütçe planı oluşturmaktır. Bu sayede gelir ve giderinizi kontrol altına alabilirsiniz. Bu da size gerekli yatırım sermayesini oluşturmanızda yardımcı olur.

Tüm gelir ve masraflarınızı kapsayan bir liste oluşturun. Bunun için bir banka beyanını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Deniz Kenarında Çekilen Klipler

3. Harcamaları düşürebileceğiniz alanları belirleyin.

Harcamalarınızı kısabileceğiniz alanları belirleyin. Harcamalarınızı azaltmak için bütçenizi gözden geçirin. Gelirleriniz ve giderleriniz arasında bir boşluk yaratmalısınız.
Bunu yapabilmek için “istekleriniz” ve “ihtiyaçlarınız” arasındaki farka odaklanmalısınız. Her ay isteklerinize harcadığınız parayı gözden geçirin. Örneğin 3GB’lık yeni marka bir telefon istiyorsunuz fakat 1GB sizin içi fazlasıyla yeterli. Bunu unutmayın.

4. Bir Acil Tasarruf Fonu Oluşturun

Yatırım yapmadan önce bir tasarruf fonu oluşturmanız iyi olacaktır. Uzmanlar kurduğunuz işin batması sonucu oluşan açığı giderebilmeniz için en az 3 aylık bir fon oluşturmanızı tavsiye ediyor.
Tasarruf fonunuzu oluşturduktan sonra yatırım portföylerinizi gözden geçirebilirsiniz.

5. Eğer Varsa Bir İşyeri 404(k)’den Yararlanın

Amerika’daki işyerlerinin yarısında uygulanan 404(k) denilen ve maaşınızın belirli bir kısmını sizin için biriktiren bir özel plandır. Bu planla paranız vergiden muaf olarak artacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.