Beyinsi

Çikolata Krizine Son Vermenin Yolları

  • 1.543 kez görüntülendi.
Çikolata Krizine Son Vermenin Yolları

Çikolata 

Kuşkusuz küçükten büyüğe herkes sever çikolatayı. Yeme sıklığıyla alakalı bir bilgimiz yoksa tehlike çanları çalıyor demektir. Hastalık haline gelen bu krizlerin vücuda zararları vardır. Kriz geldiği anda mutlaka çikolata yemek isteriz bu özlemi frenlemek zordur. Günlük alınan birkaç parça çikolata zararlı değildir. Araştırmalar çikolatanın dengeli alındığı taktirde kan şekerini düzenleyici etkisi olduğunu göstermiştir.

Çikolata Krizine Dur Demenin Yolları

Eğer günlük yediğiniz çikolata miktarı etrafınızdaki kişilerden fazlaysa yanlış yoldasınız demektir. Başkaları 2 tane yiyor ama siz 5 tane yiyorsanız( taneden kasıt burada yenen miktar) bu tabi ki vücud için fazla şeker alımı demektir. Yaşadığınız her olayda bir bahane bulup çikolata yiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmek zorundasınız. Ben çikolata yiyince kendimi iyi hissediyorum mantığına kapılmayın. Sabah çikolatadan kesinlikle uzak durmalısınız. Vücud günlük ihtiyacını aldıktan sonra ara öğün olarak bir parça yenebilir ama mide uyanır uyanmaz hemen çikolataya hoşgeldin demesin. Hoş gelebilir ama gitmesi pek hoş olmaz. Çok büyük sağlık problemlerine yol açmayabilir ama zararları azımsanamaz.

Yediğiniz çikolata türünü değiştirin. Sürekli aynı tür çikolata yemek bağımlılığı sabit tutar. Sizin burada yapmak zorunda olduğunuz çikolatadan uzaklaşmak olduğu için yanlış bir seçimdir. Yapay tatlandırıcılar ve çeşitli maddelerin katıldığı çok ucuz sağlıksız çikolatalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bağımlıysanız sağlığınız tehlike altında demektir. Daha bilindik ve güvenilir markaların çikolatalarını tercih etmemelisiniz. Bitter çikolata yoğun kıvamlı olduğu için etkisi diğer çikolataya nazaran daha fazladır. Bağımlılar aşırı miktarda bitter çikolata tüketmemelidir.

İlginizi Çekebilir..  Dondurmanın Vücuda Zararı Var Mıdır?

Canınız çikolata çektiğinde başka şekerleme türlerinden azar azar yemek sizi bu krizden kurtarır. Çikolatalı kahveler yada sütle karıştırılan içecekleri tercih edin. Bunu da sürekli hale getirmeyin. Çikolata krizine girmeye başlayınca daha doğrusu başlamadan küçük bir şekerleme bu isteği geri gönderecektir. Bol su içmek çikolata yeme isteğinizi azaltır. Yemeklerden sonra bitki çaylarıda bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.