Beyinsi

Chrome Eklenti Virüsünün Zararları Neler ve Nasıl Silinir?

  • 1.813 kez görüntülendi.
Chrome Eklenti Virüsünün Zararları Neler ve Nasıl Silinir?

Chrome Eklenti Virüsünün Zararları Neler ve Nasıl Silinir?

Chrome tarayıcısı en çok tercih edilmekte olan popüler bir tarayıcıdır. Durum böyle olunca kötü niyetli kişilerde hedef olarak direkt bir şekilde Chrome tarayıcısını seçmektedirler. Bu tarayıcıya yönelik olan en büyük saldırılar eklentiler vasıtasıyla yapılmaktadır. Chrome eklenti virüsleri nedir? Birbirinden tehlikeli olan bu eklentiler ile tarayıcı oldukça kolay bir şekilde kontrol altına alınabiliyor ve istenilen her türlü işlem rahatlıkla tarayıcı üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca önemli bir gerçek var ki bu eklentiler tarayıcınıza çok kolay bir şekilde yerleşiyor. Bazen bir reklam engelleme uygulamasıymış gibi bazen ise bir güvenlik eklentisiymiş gibi. Fakat en çok yerleşme yöntemleri beğeni hilesi maskesini kullanmalarıdır.

 

chrome-zararlı-eklenti2-beyinsi

 

Bu Eklentiler Neler Yapabilir?

Eğer Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız ve bu eklentilerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka dikkatli olmalısınız. Chrome eklenti virüsleri neler yapabilir? Bu eklentilerin neler yapabileceklerine gelirsek diledikleri gibi sizin ziyaret etmiş olduğunuz web siteleri inceleme altına alabilir ve rahatlıkla izleyebilirler. Sizin adınıza web siteleri ziyaret edebilirler. Sizin Sosyal Medya hesaplarınızı rahatlıkla kullanabilir, durumlar beğenebilir, paylaşımlarda bulunabilir ve insanlara çeşitli istekler yollayabilirler. En önemlisi de yine sizin hesaplarınızı kullanarak eklenti virüsünü çok daha fazla geniş kitlelere kolay bir şekilde yayabilirler. Bu yüzden eklenti virüslerini hiçbir şekilde hafife almamak ve eğer böyle bir eklenti virüsüne maruz kalmış iseniz birazdan anlatacağımız güvenlik önlemlerini almanız ve virüsü hızlı bir şekilde silmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Samsung Galaxy A70s Nasıl Bir Telefon

İyi Huylu ve Kötü Huylu Olarak Ayrılıyor

Bu eklenti virüsleri iki üç çeşide ayrılabilmektedirler. İlki yerel olarak bulaşan ve çeşitli programlar yardımı ile sisteminize yerleşen virüs çeşitleridir. Bunlar artık tarayıcınızın bulunduğu bütün klasörleri etkisi altına almıştır. Bu yüzden yapılabilecek çok fazla şey kalmayabilmektedir. Bir diğerleri ise iyi huylu olanlar yani sadece internet üzerinden eklenti olarak sizin yetkiniz, isteğiniz ile tarayıcınıza yerleşenlerdir. Bu durumda sadece eklentiler paneline girerek bu eklentiyi bulup silmeniz yeterlidir. Fakat virüs şeklinde tarayıcınızın bütün klasörlerine yerleşmiş iseler bu durumda tarayıcınızın bulunduğu klasörü komple silmeniz gerekmektedir. Ayrıca kayıt defterini de itina ile temizlemeli ve tarayıcınızı tekrardan indirerek kurmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.