Beyinsi

Christy Brown – Sol Ayağım (Kısa Özeti)

  • 4.152 kez görüntülendi.
Christy Brown – Sol Ayağım (Kısa Özeti)

Christy Brown – Sol Ayağım ( Kısa Özeti)

İrlandalı yazar Christy Brown’ın dünyanın en iyi otobiyografilerinden biri olan Sol Ayağım, bir otobiyografiden daha fazlasını anlatmaktadır. Motive edici harika bir kişisel gelişim kitabı olduğunu söyleyebilirim. Christy Brown’ın gerçek hikayesini ve mücadelelerini okumak hayata bakış açınızı değiştirecek ve ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşmanızı kolaylaştıracak.
Sol Ayağım romanı, her biri Christy Brown’un hayatının maceralarını sunan 16 kısa bölümden oluşur.

Christie Brown’ın beyin felci ile dünyaya gelmesinden sonra doktorlar onun zihinsel bir rahatsızlığı olduğunu ve uzun yaşayamayacağını düşündüler ama annesi onun özel bir çocuk olduğunu düşündüğünü anlatmaktadır. Doktor ne derse desin umudunu kaybetmez ve oğlu için her şeyi yapar. Bunu fark eden Christie Brown, bir süre hareketsiz kalarak çevresini gözlemleyerek hayatına devam eder. Bir gün ablasının tebeşirle ödevini yaptığını görünce sol ayağıyla tebeşiri alır ve bir şeyler çizmeye başlar. Bu, annesi de dahil olmak üzere herkes için bir şok olur ve bir kez daha duracağına dair umutları vardır. Annesi ona mektuplarını öğretmeye karar verir ve Christy Brown önce sol ayağıyla A harfini yazar.

Sonraki bölüm, Christy Brown’un annesinin yardımıyla sol ayağını kullanarak alfabeyi baştan sona öğrendiğini gösteriyor. Sol ayağıyla çizim yapmak ve bir şeyler öğrenmek hayatında yeni bir sayfanın başlangıcıdır. Christy Brown daha fazlasını ister ve alfabenin ötesindeki kelimeleri öğrenmeye başlar. Önce annesini bir kenara çağırır ve ona ilk kelimeyi gösterir. Gösterdiği ilk kelime ise ANNE dir.

Christy Brown tamamen sol ayağıyla hayatına devam ediyor. Ama aynı zamanda bağımlı olduğu bir oyuncağı var. Aynı zamanda oyuncak bebek arabasıdır. Onun aracılığıyla kardeşiyle her yere gidebilir ve hayatının tadını çıkarabilir. Onu dış dünyaya bağlayan tek şey Harry dediği oyuncak bebek arabasıdır. Ama araba eski olduğu için bir gün bozulacak ve kullanılamaz hale gelecektir. Christy’nin hayatı mahvolur. Kardeşleri artık onsuz oynamaya gitmektedirler ve Christy hiçbir şey yapamadan onları izlemektedir.

İlginizi Çekebilir..  Sabahattin Ali-Değirmen (Kısa Özeti)

Bir süre sonra annesi Christy’ye yeni bir araba alır ama Christy’nin hayatı artık eskisi gibi değildir. Christy büyüdükçe çevresinde olup bitenlerin daha çok farkına varır. Aynaya baktığında gördüğü şeyden hoşlanmaz. Yeni arabasına rağmen Christy artık dışarı çıkmak istememektedir. Bir gün yalnız kaldığında eline boya alır ve resim yapmaya başlar. Bunu gören annesi ona yardım eder. Christy’nin dünyası bir kez daha değişir artık. Uzun bir aradan sonra tekrar yaşadığını hisseder.

christy-brown-sol-ayagim-roman-ozeti

Resim yapmak Christy’nin en büyük umudu haline gelir ve bu sırada ilk aşkı ile tanışır. Fakat bu aşk imkansız bir aşktır ve Christy ilk aşk acısını çekecektir. Ama Christy vazgeçmez ve sevdiği kıza bir mektup yazar ve yollar. Christy kızın resmini yapmak ister ve kız da bunu kabul eder. Bir süre vakit geçirdikten sonra kız Christy’den uzaklaşır ve Christy yine bir umutsuzluk içine düşer.

Christy yine eski haline döner ve artık resim de kendisine iyi gelmemektedir. Kendisine gelen şifa fırsatlarını kullanmaya başlar. Bir gün Fransa’ya gider ve onun gibi umut arayan insanlarla tanışır. Ama istediğini bulamamaktadır. Ardından bir doktorun yardımıyla fizyoterapiye başlar ama karşılığında sahip olduğu her şeyden vazgeçmek zorunda kalır. Fizik tedavinin başarılı olması için Christy’nin sol ayağını kullanmayı bırakması gerekiyor. Christy kabul eder ve fizik tedaviye başlamaktadır. Ancak ev, doktor ve Christie’nin rahatça çalışması için çok küçüktür. Annesi zar zor biriktirdiği parayla Christy’nin evini arka bahçesine inşa eder. Annesi yine büyük bir fedakarlık yapmıştır.

İlginizi Çekebilir..  Esat Mahmut Karakurt-Ankara Expresi (Kısa Özeti)

Christy tedaviye devam ederken bir yandan da yeni bir arayışa başlar. Bir gün abisi ödevini yaparken yazmanın ne kadar zor olduğunu anlar ve aklına bir fikir gelir. Şarkı söyleyecek ve kardeşi onun için yazacaktır. Christy bir kitap yazmaya karar verir ama bir şeyler eksiktir. Doktordan kitap yazmak için yardım ister ve doktordan kitap yazmayı öğrenir.  Artık Christy otobiyografisini yazmaya başlayabilmektedir.

Christy, ANNE ve A HARFİ kitabının ilk iki bölümü olarak tamamlamıştır artık. Doktorun çabalarıyla bir yardım gecesi düzenlenir ve doktor bu iki bölümü sahnede okumak ister. Christy ve ailesi çok heyecanlıdır. Doktor her iki bölümü de okuduğunda herkes çok duygulanır ve ayakta alkışlar. Zihinsel engelli olduğu düşünülen Christy, artık çok iyi bir ressam ve çok iyi bir yazardır.

Sitemizdeki diğer Kitap Özetlerine göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Melis dedi ki:

    Uzun zamandır merak ettiğim ve okuduğum bir kitap okuyacak arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.