Çekilen Fotoğrafların Özel Oması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Çekilen Fotoğrafların Özel Oması İçin Ne Yapmak Gerekir?


Çekilen Fotoğrafların Özel Oması İçin Ne Yapmak Gerekir?
Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere bir fotoğrafın bakana verdiği haz ve çekimdeki ustalığı hakkında bilgiler vereceğiz. Bir fotoğraf nasıl özel olabilir? bakanların “gerçekten harika” demesi için ne yapmak gerekir? fotoğraf çekiminde nasıl bir yol izlemek gerekir? bu soruların cevaplarını beraber bulalım.
Fotoğraf çekiminde makinenin iyi olup olmadığına, ortamın iyi olup olmadığına bakmamak gerekir. Elbette kaliteli makine daha iyi fotoğraflar çekilir ama bizim konumuz çekilen fotoğrafların özel olması. Pixel yoğunluğundan ziyade bakanların bir daha bakması ve doğallığı görmesi. Fotoğraf çekerken her şey hazırlanır. Tripodlar, kullanılacak malzemeler ortam vs vs. Fakat özel fotoğraflar için bunlardan hiç birine ihtiyaç duymayız.
Fotoğrafın Dili Ve Özel Olması
Fotoğrafın özel olması ve fotoğrafa bakanlarla konuşması gerekir. Bunu şu yöntemlerle yapabiliriz;
Fotoğrafını çekeceğimiz şey eğer insan ise tamamen doğallığı ön planda tutmak gerekecektir. Örnek olarak fotoğraf çekiminde hep gülümse deriz. Çoğunlukla gülümseriz ama o esnada gülümsemek sadece makinaya oynamaktak ibarettir. Ruh halimizi yansıtmayız yapmacık bir gülüş sonra fotoğraf hazır. Bu fotoğrafta özellik aramayınız. O esnada duygu durumunuz nasıl ise onu yansıtınız ve sırf makinayı gördünüz diye gülümsemeyiniz. Bir fotoğrafa baktığınızda o anki durumu yansıtı yansıtmadığı kolayca anlaşılır. Bunun için fotoğraf üzerinde durmalı ve yorum yapmalısınız. Çok kısa bakıp yorum yapılmayan bir fotoğraf fotoğraf olmayı haketmez.
Fotoğrafı çekilen şey bir çiçek ise çiçeğin etfafını düzleyip, kurularını koparıp güzel br çiçek görünümü vermeye çalışıyorsanız bırakın zavallı çiçek olduğu gibi kalsın. Doğal olanı güzel yapmaya çalşmak demek doğallığını bozup çirkinleştirmek demektir.
Fotoğrafı çekilen şey herhangi bir obje ise tıpkı çiçekte verdiğimiz örnekte olduğu gibi her şeyi olduğu gibi bırakın. Rahatsız ettiği için kenara çekmeye çalıştığınız bir nesneyi bırakın olduğu yerde kalsın. Biz fotoğraf çekerken her zaman güzel olsun temiz olsun mantığı ile fotoğraf çekeriz ama özel ve tamamen doğal olan bir fotoğrafı çekmeyi akıl etmeyiz. Özel fotoğraf, kendine has ışığı olan el değmemiş olduğu gibi bırakılan, bakanları bir daha baktıran ve bakanlarla konuşan canlı bir anı demektir.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1921 1,164