Beyinsi

Büro Yönetimi Dersinde Alınan Notlar 5

  • 3.773 kez görüntülendi.
Büro Yönetimi Dersinde Alınan Notlar 5

Büro Yönetimi Dersinde Alınan Notlar 5

Aşağıda verilen adresten tüm ders notlarına ulaşabilirsiniz.

https://beyinsi.com/buro-yonetimi-dersinde-alinan-ders-notlari-tum-notlar/

Ait Oldukları Kurumlara Göre Bürolar

Bürolar kamu kuruluşlarına veya özel kuruluşlara ait olabilirler. Özel bürolar genellikle üretim, ticaret ve hizmet işleriyle ilgili faaliyetlerin gerçekleştiği bürolardır. Üretim işletmelerindeki bürolara fabrika büroları örnek gösterilebilir. Ticari işletmelerdeki bürolar alım satım faaliyetlerin yerine getirildiği bürolardır. Hizmet işletmelerindeki bürolar ise bankacılık ve sigortacılık gibi hizmetlerin verildiği bürolardır. Kamu kuruluşlarındaki bürolar ise devlet işlerinin yürütüldüğü bürolardır. Örnek verecek olursak vergi dairesi.

Kuruluş Amaçlarına Göre Bürolar

Bürolar kar sağlamak hizmet üretmek ya da toplum yararına faaliyette bulunmak amacıyla kurulabilir. Kamu kuruluşları ve dernekler buna örnek gösterilebilir.

Yerleşim Yerlerine Göre Bürolar

Bürolar açık, kapalı ve hibrit bürolar olmak üzere 3 e ayrılır.

Açık bürolar; çalışanların büyük salonlarda bir arada bulundukları bürolardır. Bu tür bürolarda bölümler birbirinden dolaplar, ve paravanlar gibi eşyalar ile ayrılır. Büyük bir işletmenin santrali gibi.

Kapalı bürolar; genellikle 1 ie 4 çalışanın olduğu bürolardır. İşletmeler bu tür büroları tercih ederler. Gizlilik gerektiren ve daha fazla konsantrasyon gerektiren işlerin olduğu işletmeler kapalı büroyu tercih ederler.

Hibrit (melez) bürolar; hem açık hem kapalı olan bürolardır.

Çağdaş Bürolar

Gezici bürolar; mobil büro uygulaması özellikle pazarlama, reklam, piyasa araştırması, kamu oyu yoklamaları gibi bir iş yerine bağlı olmadan yürütülebilecek faaliyetlerin diz üstü bilgisayarlarla gerçekleştirilmesidir.

İlginizi Çekebilir..  Türk Dış Politikası 2 Murat Gül Ders Notları

Adhokratik bürolar; belli bir iş için kurulan işin tamamlanmasıyla da dağılan bürolardır. Belli amaçları yerine getirirler. Uzman kiilerden oluşan ekip çok iyi çalışır.

devamı…..Büro Yönetimi Dersinde Alınan Notlar 6 da

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.