Beyinsi

Büro Yönetimi Dersinde Alınan Ders Notları 1

 • 1.379 kez görüntülendi.
Büro Yönetimi Dersinde Alınan Ders Notları 1

Büro Yönetimi Dersinde Alınan Ders Notları 1

Arkadaşlar sitemizde partlara ayırdığımız ders notlarının hepsini sadece bir konu altında bulabilirsiniz. Bu bağlantıya https://beyinsi.com/buro-yonetimi-dersinde-alinan-ders-notlari-tum-notlar/ tıklayarak BÜRO YÖNETİMİ dersinde alınan notların tamamına ulaşabilirsiniz.

BÜRO YÖNETİMİ

Örgüt: En az iki kişinin amacını gerçekleştirmek için yapılan ya da kurulan yapı.

Yönetim: Evrensel süreci toplumun yapısı kadar çok eski. Bir sanattır yönetim hem de bilimdir. Yönetimin bir çok tanımı vardır. Yönetim; Örgütteki işlerin amaçlarını güzelleştirmesi için planlaması, örgütlemesi, yöneltilmesi, koordine etmesi ve denetim yapmasıdır.

Özel sektördeki yönetimin 1. amacı kardır. Kamu sektöründeki idarenin 1. amacı insan ihtiyacını karşılamadır.

Yönetim Fonksiyonları: Planlama, Örgütleme, Yöneltme, Koordine etme, Denetim.

Yönetimin Temel Özelliği

 1. Beşeri özellik
 2. Yöneten ve yönetilen insandır
 3. Amaç özelliği vardır
 4. İş birliği özelliği, ortak çalışma
 5. İş bölümü ve uzlaşma
 6. Koordinasyon özelliği
 7. Yetki özelliği
 8. Evrensel özelliği
 9. Hiyerarşik özelliği

Yönetimin Amacı

Teknik, beşeri, kavramsal boyutları olan örgütsel faaliyetleri yerine getirmektir. Beşeri boyutta yöneticinin çalışanları motive ederek çalıştırmasıdır. Örgütün bir bölümünde sorun çıkmasını yönetici engellemelidir. Yönetici işini doğru yaparak verimliliği arttırmalıdır. Doğru kararlar vererek etkinliğini arttırmalıdır. Örgütün kaynaklarından minimum seviyede kullanım amaçlanmalı ve minimum seviyeden en çok verimi almak esas amaç olmalıdır. Az kaynak kullanımı ve çok verim parelel olmalıdır.

Yönetimin Fonksiyonları

Plan; Bir hareketi gerçekleştirmek  için en uygun zamanda yapılmalıdır. Plan yapılırken yönetici ne zaman yapacağını, kimin yapacağını en ince detayına kadar düşünür. Planlar hem uzun hem de kısa vadede yapılabilir.

Yöneticinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Riyakatli olmak, İletişim özelliği olması, Otoriter olması, Diksiyonun güzel olması, Saygılı olması, Ön görüşlü olması, Sorumluluk duygusu olmalı, Zamanı ayarlayabilmeli, İradesinin güçlü olması, Kendisine güvenmeli, Yerinde karar almalı, Objektif olmalı, Teknik bilgisi üst düzeyde olmalı.

Örgüt Ve Yönetim Kuramları

 1. Klasik kuram
 2. Neoklasik kuram
 3. Modern kuram

Klasik Kuram

1.Bilimsel yönetim 2. Bürokrasi 3. Yönetim ilkeleri

Bilimsel Yönetim Akımı: Amacı; Tek tek her işgören performansını yükselterek örgütün verimliliğini arttırmak. ”Bilimsel Yönetim İlkeleri (1911) ”

Taylor’un Çalıştığı İşletmelerdeki Temel Gözlemleri

Verimsizlik, tembellik ve kaynatma, yapılan işler için standart çalışma sürelerinin belirlenmeyişi, işe almada ehliyet, yetenek ve kapasite gibi unsurların ele alınmayışı ve kısasların kullanılmayışı, çalışma kanal ve prosedürlerinin standarttan yoksun oluşu.

Bilimsel Yönetimin Felsefi İlkeleri

Yönetimin uygulanmasında bilimsel yöntemlerin kullanılması ve geliştirilmesi, işçileri işe alırken belirtilen işe en uygun kişiyi seçmeye yarayacak bilimsel yaklaşımları kullanma, yönetim ile işçilerin görevlerini ayırmak ve bu ayrımla birlikte bu iki grup arasında arkadaşça işbirliği teşviki, işçiye bilimsel, öğretim, eğitim ve kendini geliştirme olanağı sağlamak ve böylece işçilerle içten gelen bir iş birliği geliştirmek.

Taylorizm Makina Kuramı

Standartlaşma, hareket zamanı ve etütler, bir işin en kısa zamanda nasıl yapılabileceği, sistematik seçim ve eğitim, parça başına ücret, ürettiğin ürün kadar para kazanmak.

Max Weber (1864-1920) (Bürokrasinin babası)

Alman sosyolog, sosyolojinin babası, Almanya’nın Erfurt şehrinde doğmuş. 7 kardeşten en büyüğü, antipozitivist, entellektüel bir ortamda büyümüş, hukuk, ekonomi ve tarihe ilgi duymuştur, üniversitede hukuk okumuştur, soylu bir aileden gelmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.