Beyinsi

Büro Yönetimi Ders Notları Part 1

  • 4.187 kez görüntülendi.
Büro Yönetimi Ders Notları Part 1

Büro Yönetimi Ders Notları Part 1

Merhaba arkadaşlar. Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü öğrencileri için büro yönetimi dersinde alınan bütün notları burada sizinle paylaşıyoruz. Sitemizde bu derse ait tüm notları bulabilirsiniz. Tüm büro yönetimi ve sekreterlik bölümü okuyan arkadaşlara kolaylıklar dileriz.

DAHA ÖNCE BU SAYFADA OLDUĞU GİBİ PARTLARA AYIRMIŞTIK AMA BÜTÜN NOTLARI TEK BİR SAYFADA BİRLEŞTİRDİK. Bu adresten  https://beyinsi.com/buro-yonetimi-dersinde-alinan-ders-notlari-tum-notlar/ bütün notlara ulaşabilirsiniz.

BÜRO YÖNETİMİ

Örgüt: En az iki kişinin amacını gerçekleştirmek için yapılan ya da kurulan yapı.

Yönetim: Evrensel süreci toplumun yapısı kadar çok eski. Bir sanattır yönetim hem de bilimdir. Yönetimin bir çok tanımı vardır. Yönetim; Örgütteki işlerin amaçlarını güzelleştirmesi için planlaması, örgütlemesi, yöneltilmesi, koordine etmesi ve denetim yapmasıdır.

Özel sektördeki yönetimin 1. amacı kardır. Kamu sektöründeki idarenin 1. amacı insan ihtiyacını karşılamadır.

Yönetim Fonksiyonları: Planlama, Örgütleme, Yöneltme, Koordine etme, Denetim.

Yönetimin Temel Özelliği

  1. Beşeri özellik
  2. Yöneten ve yönetilen insandır
  3. Amaç özelliği vardır
  4. İş birliği özelliği, ortak çalışma
  5. İş bölümü ve uzlaşma
  6. Koordinasyon özelliği
  7. Yetki özelliği
  8. Evrensel özelliği
  9. Hiyerarşik özelliği

Yönetimin Amacı

Teknik, beşeri, kavramsal boyutları olan örgütsel faaliyetleri yerine getirmektir. Beşeri boyutta yöneticinin çalışanları motive ederek çalıştırmasıdır. Örgütün bir bölümünde sorun çıkmasını yönetici engellemelidir. Yönetici işini doğru yaparak verimliliği arttırmalıdır. Doğru kararlar vererek etkinliğini arttırmalıdır. Örgütün kaynaklarından minimum seviyede kullanım amaçlanmalı ve minimum seviyeden en çok verimi almak esas amaç olmalıdır. Az kaynak kullanımı ve çok verim parelel olmalıdır.

Yönetimin Fonksiyonları

Plan; Bir hareketi gerçekleştirmek  için en uygun zamanda yapılmalıdır. Plan yapılırken yönetici ne zaman yapacağını, kimin yapacağını en ince detayına kadar düşünür. Planlar hem uzun hem de kısa vadede yapılabilir.

Yöneticinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Riyakatli olmak, İletişim özelliği olması, Otoriter olması, Diksiyonun güzel olması, Saygılı olması, Ön görüşlü olması, Sorumluluk duygusu olmalı, Zamanı ayarlayabilmeli, İradesinin güçlü olması, Kendisine güvenmeli, Yerinde karar almalı, Objektif olmalı, Teknik bilgisi üst düzeyde olmalı.

devamı part 2 de…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.