Beyinsi

Bulut Depolama Nedir ve Ne İşe Yarar?

  • 3.080 kez görüntülendi.
Bulut Depolama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bulut Depolama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bulut depolama çoğu internet kullanıcılarının karşısına sürekli olarak çıkabilen bir sistemdir. Bazı kullanıcılar bulut depolamayı kullanmadıklarını düşünseler de aslında farkında olmadan kullanabilmekteler. Birçok kullanıcı da bu unsurun ne işe yaradığını bilmeden içerisine girmeye kalkınca çeşitli mağduriyetler yaşayabilmekteler. İlk önce bulut depolamanın ne işe yaradığını, ne olduğunu öğrenmeliyiz. Adından da kolay bir şekilde anlaşılacağı gibi bir veri depolama alanıdır. Bizlerin verileri bulut sürücülere yani bizimle hiçbir şekilde çeşitli bağları olmayan alanlara verilerimizi saklamamızı sağlamaktadır. Ancak işin teknik kısmı biraz daha değişiktir.

Bulut Depolama Bir Ağ Çeşididir!

Bulut depolama sadece bir değil birkaç sunucudan oluşmakta olan bir ağ çeşididir dersek yanlış demiş olmayız. Örnek vermek gerekirse iPhone marka tkıllı telefonunuz beraberinde fotoğraflar, videolar kaydediyorsunuz. Gün ilerledikçe telefonunuzun veri depolama haznesi dolmaktadır. Ayrıca hafıza kartınızda da yer kalmamakta. Ancak siz çekmiş oldğunuz video ve çeşitli fotoğrafları Facebook hesabınıza yükleme işlemi yaparsanız verilerinizi bir depolama alanına yüklemiş olursunuz. Facebook bir bulut sürücümü? Gibi bir soru sorarsak Facebook aslında bir depolama amacı olmayan fakat depolama olarak da kullanılabilen bir araçtır. Eğer fazla dakikalara sahip olan videolarınızı Facebook’a yükleyebilseydiniz bulut depolama alanıdır diyebilirdik.  Ancak ileri ki zamanlar da Facebook şirketi sınırları kaldırabilir mi bundan da emin değiliz.

 

Cloud Computing Concept

Bulut Sürücü Konsepti

 

Farkında Olmadan Bulut Sürücüleri Kullanıyoruz!

İlginizi Çekebilir..  İlişkide Dengenin Önemi

İnternet kullanıcıları aslında çoğunlukla farkında olmadan bu sürücüleri kullanıyorlar. Örnek vermek gerekirse GoogleDrive, Skydrive, iCloud benzeri çeşitli web siteler her biri bulut sürücü olarka bilinmektedir. Sizler fotoğraflarınızı, belgelerinizi, videolarınızı kısaca veirlerinizi bu sitelere yüklediğiniz zaman bulut sürücülere yüklemiş sayılmaktasınız. Bulut sürücüleri ne amaçla kullanabiliriz? Bu sürücüleri aslında sisteminde yeterli yer olmayanlar, telefon belleği dolu olanlar ve gitmiş oldukları her türlü bölgede verilerine kolay ulaşmak isteyenler tarafınca kullanılabilir.

En Çok Tercih Edilen Bulut Sürücüler

Günümüzde oldukça sık kullanılmakta olan ve yine en iyi bulut sürücülerdir diyebileceğimiz depolama alanları Google Drive, Skydrive, iCloud ve Dropbox olarak bilinmektedir. Google Drive bulut sürücüler arasında kendini kanıtlamıştır bu yüzden de çok tutulmaktadır. Google Drive’ın en iyi özelliği ise bulut depolamayı ücretsiz olarak sunuyor olmasıdır. Google drive bulut sürücüsü kendi kullanıcılarına sunmuş olduğu alan 5 GB gibi bir boyuta sahiptir. 25 GB bir kullanım alanına sahip olmak isterseniz aylık olarak sadece 2.49$ ödemeniz arz eder. Yine ek olarak aylık 100 GB alana sahip olmak isterseniz 4.99$ verebilirsiniz. Bir başka bulut sürücüsü ise Dropbox olarak bilinir. Dropbox bulut sürücüsü daha çok bireysel kullanıcıları baz almaktadır. Kullanıcılarına tam olarak 2 GB depolama kjapasitesi takdim eder. Ancak bu kullanıcılara sunmuş olduğu dosya paylaşma fonksiyonu ve senkronizasyon kolaylığı gibi çeşitli fonksiyonları beraberinde dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir..  Popüler Kültür Nedir? (Özet)

Onedrive Sayesinde Office Araçlarını Senkronize Edin

Onedrive bulut sürücüsü Microsoft şirketinin son derece güzel olan bir bulut depolama sunucusudur. Onedrive, Google Drive ile yarışmakta olan popüler bulut sürücüleri arasındadır. Onedrive sürücüsünün çoğunlukla en çok kullanılma sebebi Office işlevlerinin basit, oldukça kolay bir şekilde senkronize edilebiliyor olmasıdır. Onedrive’ın sunmuş olduğu bulut alan ise tam olarak 7 GB bir alandır. Onedrive sürücüsüne tam olarak aylık 4.99$ vermiş olduğunuz zaman 100 GB bir depolama alanına sahip olursunuz. Ek olarak belirtmek gerekir ki Skydrive Microsoft şirketinin Windows Phone işletim sistemine de desteğini veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.