Bozuk Winrar Dosyası ve Onarımı

Bozuk Winrar Dosyası ve Onarımı


Dosya sıkıştırma formatları arasında en yaygın olanı .rar dosyalarını onarmayı bu makalemizde göstereceğiz. Dosyalar eksik kopyalandıktan takdir de veya yine internet bağlantınıza bağlı bir şekilde her hangi bir ufakta olsa veri kaybı yaşanırsa Winrar dosyalarında CRC hatası gibi dosya bozuk benzeri hataları almanız oldukça doğaldır. Bu gibi durumlarda winrar verilerini onarıp verilerimizi kurtarmamız çoğu durumda mümkün olabilmektedir. Her daim %100 veri kurtaramıyor olsak da en azından verilerinizin bir kısmını yine bu sayede kurtarabilmeniz mümkün olmaktadır. Yine dosyaları onarmak adına iki farklı yol denemeniz mümkündür. Ekstra bir program kullanarak ve Winrar’ın kendi onarma fonksiyonunu kullanarak dosyalarınızı onarma şansına sahipsiniz.

Yazılımın Kullanımı ve Arşiv Onarımı

İlk olarak kullanacağınız yazılımın ismi Advanced RAR Repair programıdır. Bu programı temine ettikten sonra devam ediyoruz. Programı indirip kurulumunu yapın. Sonra “Repair” sekmesinde gereken dosyaları seçeceksiniz. Bu sekmede onarmasını yapacağınız dosyayı seçiyorsunuz ve onarma işlemini başlatıyorsunuz. Sonrasında Select Rar file to be repaired: onarmayı dilediğiniz dosyayı seçeceksiniz. Repair and extract: dediği yere de onarılan dosyanın kayıt edileceği yeri seçeceksiniz.

Dosyaları seçtikten sonra da start repair diyerek onarma işlemini başlatın. Dosya boyutunuza göre de onarma işleminin süresi değişim gösterebilmektedir. İşlemler de tamamlandıktan sonra yine log ekranından detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ücretli Bir Yazılım

Program ücretli olduğundan dolayı oldukça önemli olan dosyalar açısından tercih edilmelidir. Bunun haricinde önemsiz olan dosyalar açısından Winrar onarma fonksiyonunu da kullanmanız mümkün olabilmektedir. Winrar içerisinde onarma işlemi açısından programı başlatın. Onarmayı dilediğiniz arşiv dosyasını seçin ve sonra yukarı da da görmüş olduğunuz “Onar” fonksiyonuna tıklamalısınız. Dosyanız onarıldıktan sonra da kayıt edileceği yeri seçeceksiniz ve kayıt işlemi bitecek.

RAR Repair programı bozuk olan rar dosyalarını %90 oranına kadar onarıyor ancak yazılım ücretli olduğu için çok kişi tarafından tercih edilememektedir. Kritik bazı işlemler açısından kesinlikle tercih edilmelidir. İşlemler hakkında da çeşitli sorularınızı iletebilmeniz mümkündür.


Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

831 0,551