Beyinsi

Boğaz Nasıl Rahatlar

 • 5.151 kez görüntülendi.
Boğaz Nasıl Rahatlar

Boğaz Nasıl Rahatlar

Vücuda girecek bütün besinler önce boğazdan geçer. Boğaz sağlığımıza dikkat etmediğimiz sürece ne yediklerimizden nede içtiklerimizden bir şey anlayamayız. Kimi zaman uykularımızı kaçıran boğaz ağrıları kimi zaman çok rahatsızlık verir. Konuşmamızı da etkileyeceğinden sinir bozucu hale gelebilir. Boğaz nasıl rahatlatılır bir bakalım.

Boğaz Nasıl Rahatlar Neler Yapılmalı?

 1. Ilık Ve Tuzlu Suyla Gargara. Ilık ve tuzlu su tahriş olmuş boğazı rahatlatır. Bakterileri yok edici özelliği vardır. Günde bir kaç kez yapılması tavsiye edilir. Boğaz şişliği varsa şişi indirir.
 2. Pastiller Ve Spreyler. Pastil ve spreyler boğazı nemli tutar. Kuru bir boğaz öksürüğe de neden olabilir bu nedenle boğazı nemlendirmek adına mentollü şeker pastiller ya da spreyler kullanılabilir.
 3. Sıvı Alımı. Sıvı alımı vücudun her yerini etkiler. Boğaz sağlığımız için de çeşitli sıvılar alınmalıdır. Açık sarı gelen idrar vücudun yeterli sıvı almadığını işaret eder.
 4. Çay. Bitkisel çaylar tercih edilmeli. Mikropları ve enfeksiyonu savuşturmak için içilebilir.
 5. Tavuk Suyu Veya Çorbası. Bir asırdan beri soğuk algınlığı başlangıcında içilen tavuk çorbası gribal enfeksiyonları atlatmada en büyük yardımcıdır. Boğazı rahatlatır ve yumuşatır.
 6. Marşmelov. Tahriş olmuş bir boğaz için en tatlı yiyecektir. Sert gıdaları yutamıyorsak kaygan gıdalarla rahatlama sağlayabiliriz.
 7. Dinlenme. Dinlenme boğaz rahatlığı için yapılması gerekir. Çok konuşmak ve boğazı yormak kötü bir fikirdir.
 8. Ağrı Kesiciler, Şuruplar. Boğaz ağrısı dayanılmaz hale geldiğinde elbette bir hekim kontrolünde gerekli ilaçlar kullanılmalı. Ağrının şiddetine göre verilen ilaçlarla boğazı rahatlatmaya yönelik verilen şuruplar alınabilir.
İlginizi Çekebilir..  Ankara-Mamak Anaokulu İlkokul Ortaokul Ve Liseler

 

boğazağrısı beyinsi

 

Boğazı Tahriş Etmemek İçin Yapılmaması Gerekenler

 1. Sigara. Sigara tiryakileri boğaz ağrısında sigarayı derhal bırakmalı. Nikotin mikropları öldürmek için savaşan hücreleri öldürür.
 2. Alkol. Çok tahriş olmuş bir boğaz isteniyorsa alkol alınır. Alkolden kesinlikle uzak durmalıyız.
 3. Çok Konuşmak. Eğer çok konuşkan biriyseniz söyleyeceklerinize kısıtlama getirin.
 4. Soğuk İçecekler. Soğuk içecekler alınmamalı. Ilık içeceklere ağırlık verilmelidir.
 5. Sıcak İçecekler. Sıcak içecekler tahrişi hızlandırır.
 6. Kafein. Kafein tahrişi arttıracağından günlük kullanımı kısıtlanmalıdır.
 7. Sert Gıdalar. Sert gıdaların boğazdan geçişi zor olduğundan mümkün olduğu kadar yumuşak kolay yutulur gıdalar tercih edilmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.