Beyinsi

Biotin Bileşenleri

  • 1.285 kez görüntülendi.
Biotin Bileşenleri

Biotin

Biotin, sağlıklı hücreler üretmek, karbonhidrat, yağ ve proteinleri enerjiye dönüştürmek için diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır.

Enzim veya vitamin olup olmadığından emin olamadıkları için, bilim insanları Biotine isim bulmakta zorlandılar. Keşfedildiğinden bu yana birçok farklı isimle anılan Biotin, B-kompleks vitamini olarak bilinmesine rağmen, H vitamini olarak da adlandırılır.

Biotin, bira mayası, yumurta sarısı, tam tahıllar, karaciğer, süt, tereyağı, balık ve soya fasulyesi gibi besinlerde bulunur. Konserve veya tütsüleme gibi gıda saklama yöntemleri, Biotini yok eder. Çiğ yumurta akı, avidin proteini içerir ve bağırsak sisteminde Biotin ile birleşerek, gerekli maddenin sindirilmesine yardımcı olur.

Biotini haricen kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer sağlıklı bir bireyseniz, bağırsaklarınızda bulunan bakteriler vücudunuz için gerekli olan Biotini kendi üretir. Vücudun Biotin üretmemesi ender görülen bir durumdur. Yeme bozukluğu, antibiyotik veya sülfonamid veya aşırı dozda sakarin kullanımı, vücudun Biotin üretimine engel olabilir. İnsüline bağımlı olmayan 2. Tip diyabet hastalarının da Biotin takviyesi alması gerekebilir. Bir çalışmanın sonucunda, günde 9.000 mikrogram tüketildiğinde, kan şekerinin yarı yarıya düştüğü gözlemlendi.

Biotin takviyesi güvenle kullanılabilir. Bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Biotin eksikliğinin sonuçları olarak, diğer B vitaminlerinin eksikliğinde de görüldüğü gibi; anemi, saç dökülmesi, depresyon, deride solgunluk, kas ağrısı, uykusuzluk, ve bulantı gösterilebilir. Sağlıklı saç derisine sahip olmak, Biotin üretimine bağlı olduğundan, saç dökülmesi ve kırılgan tırnaklar Biotin eksikliğine işaret edebilir. Bebeklerde Biotin eksikliği, kuru ve pullu deri yapısıyla kendini gösterebilir. Ancak vitamin takviyesi vermeden önce, hekime danışılması gerekmektedir.

Biotin için önerilen bir alım miktarı yoktur. Yetişkinler için gerekli miktar günde 100 mikrogramdır.

İlginizi Çekebilir..  İçme Suyunun Tadı Nasıl Güzelleştirilir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.