Beyinsi

Bilişim Sektöründe Çalışılabilecek Branşlar

  • 2.304 kez görüntülendi.
Bilişim Sektöründe Çalışılabilecek Branşlar

Bilişim Sektöründe Çalışılabilecek Branşlar

Günümüzde bilişim sektörü son derece yaygınlaşan ve geleceği oldukça parlak olan nadir sektörlerden birisidir. Elektroniğin her şekilde, her alanda işler de ve her tarzda şirketlerde kullanılabilmesi sayesinde bilişim sektörüne atılmış olan bireyler zarar etmemektedir. Tabi ki de bu durum biraz da bilişim sektöründeki kişilerin kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak değişebilir. İnternet dünyasında aklınıza gelemeyecek kadar birbirinden farklı iş olanakları vardır ve her geçen gün de türemeye devam etmektedir. Parlak yeni bir fikir kendi alanında bir dal oluşturarak o dalda bir iş haline dönüşebilmektedir. İnternet dünyasında popüler olan iş branşlarına gelirsek;

  • SEO Danışmanlığı
  • Sunucu satışı
  • Grafik ve animasyon
  • Webmaster

Yukarıdaki 5 branş yüzlerce branştan sadece 5’idir. Bunlar en popüler olanlarıdır fakat popüler olan birkaç branş daha elbette bulunmaktadır. Yine bilişim sektörüne atılacaklar veya atılmaya korkanların en çok sormuş olduğu sorulardan bir tanesi de Üniversite bilişim bölümlerinden mezun olmak şart mı? Sorusudur. Bu tarz branşlarda çalışmak istiyorsanız çeşitli üniversitelerin bölümlerinden kesinlikle mezun olma şartı aranmamaktadır.  Tabi ki de eğer üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezunsanız iş bulma olasılığınız oldukça yükselmektedir.

 

bilişim sektörü-işleri-beyinsi (1)

 

Hangi Bilişim Branşları Ne İş Yapar?

Öncelikle oldukça yüksek rakamlarda çeşitli bilişim branşları bulunmaktadır. İlk branş olarak grafik ve animasyon branşını ele alalım. Bu branştaki kişiler çeşitli sitelere veya şirketlere banner, logo, animasyonlar ve benzeri işlevler de hizmetler sunabilmektedir. Webmaster’lar ise bireysel kişilere veya şirketlere web siteler tasarlayabilmekte, php, javascript ve asp gibi daha birçok farklı dillerde kod parçaları yazarak istedikleri fonksiyonları oluşturabilmekteler. SEO danışmanlığı branşında ise SEO danışmanları çeşitli web sitelere hedef kitlelerine çok daha hızlı bir şekilde erişebilmeleri için onları istedikleri anahtar kelimeler de Google içerisinde yükseltmeyi hedeflemektedirler. Bazen kendileri bizzat hizmetler sunabiliyorken bazen de yönlendirerek hizmetlerini sunmaktadırlar. Bu branşlardan daha sayamayacağımız yüzlerce branş bulunmaktadır ki her branş da kendi dalında oldukça yüklü miktarlar da para kazanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Soğuk Savaş Nedir? (Kısa Özeti)

İş Olanaklarını Yükseltebilmek İçin Yapılabilecekler

Sizlere bu vakte kadar anlatmış olduğumuz branşlar da hedefleriniz olmaktadır. Sizlerin her zaman çeşitli rakipleri vardır. Bilişim branşlarında nelere dikkat etmeliyiz? Aynı branşta olduğunuz kişiler ile bir yarış içerisindesiniz. Bu yüzden mutlaka kendinizi her daim geliştirmeli ve rakiplerinizden daha yükseklere çıkmak için adımlar atmalısınız. Bilişim sektöründeki en önemli iki altın kural reklamınızı iyi yapabilmek ve işinizi layığı ile yapabilmektedir. Eğer kendinizi insanlara çok güzel bir şekilde tanıtabilir ve kendinizi kanıtlayabilirseniz iş olanaklarınız her zaman yükselecektir. Çünkü günümüz bilişim sektörü her alanda ilgi odağı olmaktadır. Bu yüzden de bilişim ile uğraşan kişiler birbirleri ile birer yarış içerisindedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.