Beyinsi

Bilim Adamlarının Ağına Takılan Kuşlar

  • 1.122 kez görüntülendi.
Bilim Adamlarının Ağına Takılan Kuşlar

Tencere Yuvarlanır Kapağını Bulur: Bilim Adamlarının Ağına Takılan Kuşlar
Bir evcil hayvan sahibi köpeğinin veya kedisinin karakter özelliklerini hiç de duymak istemeyeceğiniz detaylarıyla size uzun uzun anlatabilir. Fakat hayvan kişilikleri resmi araştırmaların çok sık konusu olmayan bir konu.
Son zamanlarda yapılan yeni bir çalışma, bir tür erkek kuşu çok saldırgan ve az saldırgan olmak üzere iki gruba ayırıyor. Araştırmacılar kuşların bir başka erkek kuş, bir dişi kuş veya bir sinekçile karşı gösterdiği tepkileri gözlemliyorlar. Ve araştırmacılar her bir kuşun bu durumlara karşı oldukça tutarlı tepkiler gösterdiklerini gözlemliyorlar.
Ayrıca araştırmacılar, diğer araştırmacıların tuzaklarla yakalanmış hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmaları da çok betimleyici ve açıklayıcı bulmuyorlar. Bir tür üzerinde araştırma yaparken, aynı türe mensup iki cinsten, bir çok yaş grubuna ait deney grupları üzerinde çalışmadan böyle bir konuya bilimsel bir açıklama getirmenin ne kadar da bilimden uzak ve bağnaz bir bakış açısı olduğunu önemle vurguluyorlar. Gözlemlerinde risk almaya yatkın olan kuşların tuzaklara daha fazla yakalanmasıyla da karşılaşıyorlar.
Bu aynı talkshowlardaki “anketimize katılan (böyle bir ankete katılmayı kabul eden en fazla sadece 20 kişiden oluşan bir anket) 13 yaşındaki çocukların %95’i esrar kullanıyor” ifadesine benziyor.

İlginizi Çekebilir..  Süper Lig Takımlarımızın Avrupa Macerası
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.