Beyinsi

Bilgisayarınızı Satmadan Önce Neler Yapmalısınız?

  • 2.835 kez görüntülendi.
Bilgisayarınızı Satmadan Önce Neler Yapmalısınız?

Bilgisayarınızı Satmadan Önce Neler Yapmalısınız?

Eğer satmak istediğiniz bir bilgisayarınız varsa alıcıların gözüne iyi bir şekilde hitap etmeniz gerekir. Hani “yepyeni, sıfır ayarında” şeklindeki ilanları hep görürsünüz. İşte o sıfır ile aynı olmayacak belki, ama satın alacak kişilerin diğer alternatiflere göre sizinkini seçmesi açısından, temizlik ve görünüm çok önemlidir.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (11)

Ne satıyorsun?. Öncelikle sattığın ürün masaustü mü, laptop mu, mac mi ? Herbirinin iyi görünümü için farklı yollarla temizlik ve eklenti aşamaları var. Sattığın cihazı iyi bilmende de fayda var.

Laptoplar

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (1)

 

Basınçlı hava uygulaması. Fanı bulun ve basınçlı hava ile püskürtme yapın. Çıkış deliklerine de aynı şeyi uygulayın. Klavyeye de aynı şekilde basınçlı hava uygulayabilirsiniz., basınçlı hava ile püskürtülebilir. Eğer dizüstü bilgisayarınız oldukça eskiyse ve kapsamlı bir temizlik yapmak içinizi rahat ettirecekse tek tek her bileceşene basınç uygulaması yapabilirsiniz. Bunun içinde laptopun alt takımlarını açmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu konuda bilgi sahibi değilseniz ve garanti kapsamında olan bir cihaz ise şimdilik bekleyin. Yetkili birilerine danışın ya da kitapçıklara başvurun.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (2)

 

Ekranı detaylı temizleyin. Piyasada oldukça makul fiyatlara bulabileceğiniz özel ekran temizleyici ürünlerden satın alın. Mikrofiber bez kullanın bunu yaparken. Camsil, gazete, eski atlet kullanmayın mümkünse :) Çünkü ekranınız zarar görebilir. Temizleyici spreyi doğrudan ekrana sıkmayın. Beze bir miktar sıktıktan sonra ekranı silmeye başlayın.

İlginizi Çekebilir..  Yılan Pancarı (Tırşik) Çorbası Nasıl Yapılır?

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (3)

 

Mikrofiber bez (alkol solüsyonu olmayan) kullanın. Mikrogiber bezi sadece ekran için değil, tüm cihazın temizliğinde kullanın.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (4)

 

Çalışan bir güç kaynağı alın. Aslında gerekli değildir fakat yaptığınızda sizin için bir artısı olacaktır. Ayrıca eğer yoksa, kimse bir adaöptör ya da diğer güç kaynağı öğelerinden biri olmayan cihazı satın almak istemez.

 

Masaüstü Bilgisayarlar

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (5)

 

Basınçlı her yerde. Dış fanları ve delikleri  basınçlı hava yardımı ile temizleyin. Ardından kapağı açın ve iç kısımlara da aynı işlemi uygulayın. Özellikle ısı emicilerin ve fanın ne kadar tozlu olduğunu göreceksiniz.Bunu yaparken bilgisayara zarar vermemeye dikkat edin.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (6)

 

Eğer satışa  ekranı da  dahil ediyorsanız, onu da tertemiz yapın. Laptopta olduğu gibi aynı titizlikte (hatta biraz daha çabayla) tüm ekranı tertemiz yapın. Mikrofiberi unutmayın.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (7)

 

Satışa başka herhangi bir alet ya da aksesuar ekli ise, onların temizliğini de aynı titizlikte yapın.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (9)

 

Şimdi gelelim içeriğe. Tabi ki bi format lazım. Öncelikle bilgisayarınız içindeki tüm kişisel bilgilerinizi yok edin. Bu hem sizin için hem de alacak kişi için iyi olacaktır. Eğer bunu tam anlamıyla yapmazsanız, unutabileceğiniz kişisel bir dosyanızı başkaları görebilir. Aynı şekilde bilgisayarı alan kişi, onu tamamen sahiplendiği için, başkasına ait olan bilgileri imlemeleri görmek istemeyebilir. Sırf bu yüzden almaktan vazgeçebilir.

İlginizi Çekebilir..  İnternete Bağlanamama Problemi ve Çözüm Çeşitleri

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (10)

 

C ve D sürücüleri temiz ve düzenli olsun. Nasıl ki siz aldığınızda sürücüler klasik görünümünde ayrılmamış halde ise, satacağınız kişiye de o şekilde teslim edin. Kendinize göre parçalara ayırdığınız sürücüleri tekrar birleştirin ve düzgün hale getirin.

 

bilgisyarınızı-satmadan-önce-neler-yapmalısınız-beyinsi.com (12)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.