Beyinsi

Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Kurtarma

  • 1.770 kez görüntülendi.
Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Günümüzde birçok insanın evinde bilgisayar bulunmuyor olsa da birçok kişi bilgisayar kullanmaktadır. Bilgisayarlarımız sadece internete bağlanmaya, videolar izlemeye, oyunlar oynamaya yaramamakta aynı zamanda birer depolama araçları olarak da kullanılmaktadırlar. Bu yüzdende bilgisayarlar içerisinde bulunan, saklamış olduğunuz verileriniz, çeşitli fotoğraf ve bilgileriniz her zaman risk altındadırlar. Gerek fiziksel hasarlara karşı gerekse yazılımlar olarak çeşitli problemlere karşı her daim bir risk taşırlar. Bazen bilgisayarlarınıza bulaşan virüsler bütün verilerinizi silebilmektedir. Bu verilerin geri getirilmesinin ise imkansız olduğu düşünülmektedir. Silinen veriler hangi şartlarda geri getirilebilir? Eğer bir veri üzerine defalarca yazılarak silinmez ise her zaman geri getirilebilir. Çünkü bilgisayarlarımız silinen verileri tamamen silmiyor ve parçalara bölerek diskimizde hala saklamaya devam ediyorlar.

 

silinen-fotoğraflar-nasıl-kurtarılır-beyinsi (1)

 

Her Zaman Geri Dönüşüm Kutusuna Gitmiyorlar

Verilerimiz her zaman geri dönüşüm kutusuna gitmezler. Bazen SHIFT + DEL yöntemi ile silinen veriler geri dönüşüm kutusuna gitmeden tamamen silinirler. Anacak bu verilerin geri getirilmesi imkansız değildir. Silinen verileri nasıl geri getirebiliriz? Bu verileri geri getirme işlemini de piyasada bulunan birkaç kurtarma yazılımı ile yapabilmekteyiz. Bu yazılımlardan bazıları ücretsizdir bazıları ise ücretli olarak satılabilmektedir.  Ancak ücretsiz olan programlardan da istenilen verim alınabilmektedir.  Eğer verilerinizin üzerine başka dosyalar oluşturularak silmezseniz verileriniz geri getirilebilir. Bu yüzden verileriniz silindikten sonra asla çeşitli veri silme işlemleri yapmamalısınız. Ancak bu şekilde silinen verilerinizin kuratarılma oranları yükselebilir.

İlginizi Çekebilir..  Kütahya iftar çadırı nerede?

 

Hard disk-drive search

 

Silinen Verileri Geri Getirme

Silinmiş olan çeşitli fotoğraflarınız bazı yazılımlar ile geri getirilebilmekte demiştik. Silinen verileri hangi yazılımlar ile geri getirebiliriz? Bilgisayarınızdan silinmiş olan verileri geri getirmek için kullandığımız yazılımlardan bazılarına örnek verecek olursak; Active File Recovery, Getdataback, Recuva gibi başlıca yazılımlardır. Bu yazılımlardan birini indirmelisiniz. İndirme işleminizi bitirdikten sonra kurma işlemine başlamalısınız. Kurma işlemini de tamamladıktan sonra yazılımı çalıştırın. Kurtarma yapacağınız diski seçin ve kurtarma işlemini başlatın. Kurtarmayı başlatmadan önce seçim ekranında hangi dosyaların geri getirileceğini seçebilmektesiniz. Biz şimdilik fotoğraflarımızı geri getireceğimiz için fotoğrafları yani .jpg, .png gibi uzantıları seçiyoruz. Tarama işlemini başlattıktan sonra yaklaşık olarak verilerinizin yoğunluğuna göre 1 ila 6 saat arası bir vakit sürebilmektedir. Eğer yüksek verileriniz var ise bu işlem birkaç günü dahi bulabilir. Tarama işlemini bitirdikten sonra ise karşınıza kurtarma işlemi tamamlanmış olan verileriniz gelecektir. Bu verileri bir dosyaya kayıt ederek kullanabilirsiniz. Ancak bazı durumlar da verileriniz hasarlı olarak geri gelebilmektedir.

 

silinen-fotoğraflar-nasıl-kurtarılır-beyinsi (2)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.