Bilgisayara Termal Macun Nasıl Sürülür?

Bilgisayara Termal Macun Nasıl Sürülür?


En sıcak yaz aylarının baş göstermesi ile beraber bu durumdan bilgisayarlar olumsuz etkilenmeye başlamıştır. Geçtiğimiz yaz ayları da bilgisayarları özellikle notebookları sürekli olarak zor duruma düşürmüştür. Bildiğiniz üzere ortam sıcaklığı arttığında bundan bilgisayarlar da olumsuz etkilenmektedir. Her ne kadar soğutucu kullansak da bu yeterli olmayabiliyor. Bilgisayar içerisindeki bazı unsurlar nedeniyle ısınma sorununun önüne geçemiyoruz. İşte bu noktada sizlere bilgisayar içini açıp temizlemekten başka bir yöntemi öğretecek, püf noktalarını vereceğiz. Bilgisayara termal macun nasıl sürülür? Yazımızın devamını okuyarak hem termal macun hakkında bilgi sahibi olabilir, hem de sürerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Termal Macun Nedir?

Termal macun, bilgisayarlarda bulunan işlemci ile işlemciye ait soğutucu blok arasındaki ısı iletimini sağlayan maddedir. Isıyı havadan daha hızlı ilettiği için işlemcideki tüm sıcaklığı alarak soğutucu bloğa taşır. Böylece işlemci üzerinde ısı derecesi hızlı bir şekilde düşürülür. Termal macunların kullanım alanı sadece işlemciler ile sınırlı kalmaz. İşlemcilerde bulunan soğutucu blok tarzı yapıların tümünde kullanılabilir. Bu da grafik kartları, oyun konsolları, harici grafik kartları üzerinde kullanılabildiği anlamına gelmektedir.

Bilgisayara Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal Macun Sürerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Termal Macun nasıl sürülür konusunda kafasında soru işaretleri olanların meraklarını giderelim. Öncelikle yeni termal macunu sürmeden önce eski termal macunu işlemci ve soğutucu blok üzerinden tamamen temizleyin. Arkada kurumuş termal macun bırakmayın. Bu işlemden sonra yeni termal macununuzu gönül rahatlığı ile işlemcinize doldurabilirsiniz.

Doğru bilinen yanlışlardan birisi de termal macunu işlemciye bol miktarda sıkmaktır. Bu maalesef yanlış bir düşüncedir. Çünkü termal macun iletken bir maddedir. İşlemci dışına taşırdığınız zaman taştığı alanlara da ısı iletimi sağlar. Bu durum bilgisayarınızda arızalara neden olabilir, yanma olaylarına davetiye çıkarabilir. Macunu sıkarken sadece işlemciyi kaplamasına özen gösterin.

Eğer eski macunu yerinden çıkartmakta zorlanıyorsanız kesinlikle daha fazla zorlamayın. Eski macun sertleşmiş ve orada tabaka oluşturmuş olabilir. Eğer güç kullanırsanız işlemcinin dişlerine zarar verebilir ve işlemciyi bir daha kullanamaz hale gelebilirsiniz. Bu durumu kolaylaştırmak için bilgisayarınızı bir müddet çalıştırın ve işlemcinin ısınmasını sağlayın. Macun biraz akışkan kıvama gelecek ve daha kolay sökülebilir olacaktır.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1821 0,897