Beyinsi

Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir?

  • 2.032 kez görüntülendi.
Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir?

Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir?

Günümüz de neredeyse her 100 evden 70’inde bilgisayar bulunuyor. Bilgisayar kullanıcılarının kullandıkları sistemler bazen 7 – 8 senelik olabiliyor. Fakat bilgisayarların ses yapma sorunu sadece eski tip bilgisayarlara değil yeni alınmış olan sistemlerde dahi oluşabilmektedir. Ancak genel olarak eski tip sistemlerde yoğun sesler gözlemlenmiştir. Bilgisayar çok ses yapıyor ne yapabilirim? Eğer sisteminiz aşırı ses yapmakta ise her hangi bir panik durumuna girmenize gerek yoktur. Ses genel olarak fanlardan çıkabilmekteyken çok nadir durumlarda da olsa güç kutusundan veya başka parçalardan da gelebilmektedir. Burada önemli olan nokta ses yapan parçanın tam olarak tespit edilmesidir.

 

Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir-beyinsi (3)

 

Gürültü Kaynağını Tespit Edin!

Bilgisayarın ilk olarak gürültü kaynağı tespit edilmeli ve bu kaynağa göre de çeşitli çözüm yöntemleri uygulanmalıdır. Bunun için ise kasanızın kapaklarını açmalısınız. Bilgisayar kullanıcılarının en büyük hatası olarak birçok kullanıcı kasanın kapaklarını açtıklarında bilgisayarın bozulacağını düşünebilmektedir. Böyle bir durumda eğer kasa kapakları açık ise her hangi bir acemice hamlelerde bulunmazsanız bir problem oluşmayacaktır. Ayrıca yine kasa açıkken elektrik çarpma durumlarının olabileceği düşünülmektedir. Kasa çalışmakta iken içerisinde bulunan donanımlar ile bir temasa girmezseniz elektrik çarpma durumu ile karşı karşıya kalmazsınız. Bilgisayarınız çalışıyorken kasanızı açın ve kulağınızı hafifçe yaklaştırarak gürültünün nereden geldiğini tespit edin. Bu sayede hangi parçanın anormal şekilde çalıştığını tam olarak hangisinden yüksek ses geldiğini anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  SQL(Microsoft, IBM DB2, MS SQL Server, Oracle, MySQL) Nedir?

 

Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir-beyinsi (4)

 

Gürültü Kaynağı Tespit Edildi Ne Yapılmalı?

Öncelikle sesin kaynağına göre çözüm yöntemleri uygulanmalıdır. Bilgisayarda gürültü kaynağına karşı neler yapılabilir? Örnek vermek gerekirse ki genellikle fanlardan yüksek ses gelmektedir. Fan parçasını çıkararak güzel bir şekilde temizlemeli ve toz, kirlerden arındırınız. Bütün pislikleri temizledikten sonrasında işlemci üzerine termal macun dökmenizde f ayda var. Bu macunu 3 – 4 TL civarında temin edebilirsiniz. İşlemci üzerindeki eski macunu kazıyın ve yeni macundan bir nohut tanesi kadar dökün.  sonrasında fan parçasını geri takarak bilgisayarınızı çalıştırın. Büyük ihtimalle gürültü sorunu çözülmüş ve bilgisayarınız artık ses yapmıyor olacaktır. Böyle bir durumda eğer gürültü devam ediyorsa kasanız içerisinde bulunman bütün parçaların temizliğini yapın. Önemli bir nokta var ki ona dikkat etmelisiniz. O nokta da mutlaka kuru bez ve hava üfürücüler kullanmalısınız. Eğer ıslak bez kullanırsanız çeşitli problemler ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek olacaktır.

 

Bilgisayar Neden Gürültü Yapıyor ve Çözümü Nedir-beyinsi (5)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.