Beyinsi

Bel Soğukluğu (gonokok) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

  • 7.547 kez görüntülendi.
Bel Soğukluğu (gonokok) Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Bel Soğukluğu(gonokok) Nedir? – Tedavisi Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Bu hastalık “gonokok” adı verilen, çok ufak, nokta şeklinde olan ve mikroskop altında çifter çifter duruşlarından, burgulu çivi başında benzeyen karakteristik şekillerden tanınan bir mikroskopta ortaya çıkar. Cinsel ilişki ile kadından erkeğe, erkekten kadına bulaşan hastalıkta ilişkiden 24 saat sonra cinsel organlarda sızlama, yanma ve cerahat renginde bir akıntı başlar. Ancak kadınlarda uzun zaman gizli kalan bu hastalık, böyle bir kadınla ilişkide bulunan yüzlerce erkeğe kolayca geçebilir. Erkek tarafından alınan gonokoklar 2-3 gün içinde idrar yolu ön kısmından o derece ürerler ki, kaygan zarlar iltihaplanır ve akıntı ile birlikte idrar sırasında dayanılmaz ağrılar kendini gösterir. Bu sırada tedaviye başlanırsa 2-3 gün içinde hastalık işaretleri azalır ve 5-10 gün sonra da tamamen kaybolur.

bel-soguklugu-gonokok-nedir-tedavisi-nedir

Eğer gonokoklar üç ay içinde kaygan zarlardan atılmazlar, tedavi yapılmazsa, bu takdirde mikroplar kaygan zarlara girer ve kaygan zarların büklümleri arasında iyice yerleşir. Atılmaları buradan temizlenmeleri güçleşmiş demektir. Şikayetler azalır, akıntı seyrekleşir, fakat zaman zaman sabahları kendini gösterir, idrar yolları daralır, hastalık kronik bel soğukluğuna dönüşür. Kadın tarafından alınan gonokoklar ise, idrar yolları dış kısmında uzun süre kalırlar ve ufak yanmalar ve belli belirsiz akıntılar bir yana kendilerini pek hissettirmezler. Zamanla idrar yolu çıkış yerinden rahim yoluna, buradan da daha yukarılara giderek rahim yolu boynu nezlesi yumurtalık kanalı iltihabı ve sonuçta da kısırlık.

İlginizi Çekebilir..  Mersin Erdemli İftar Çadırı Nerede?
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    preverzatif kullanmak şart hocam.

  2. mmustafa dedi ki:

    Sistemik Gonokok enfeksiyonlarında deride vezikülopüstüler lezyonlar, tenosinovit ve non artiküler artrit tesbit edilir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.