Beyinsi

Baş Dönmesi ve Sebepleri

  • 1.939 kez görüntülendi.
Baş Dönmesi ve Sebepleri

Baş Dönmesi ve Sebepleri

Baş dönmesi (dizziness), günümüzde son derece sık görülmekte olan bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda oldukça uzun sürebilmekte ve canımızı da sıkabilmektedir. Baş dönmesi yüzünden işlerinizi yapamazsınız. Bazı durumlarda dinlenmenize dahi musade etmeyebilmektedir. Baş dönmesi herkes tarafından bilindiğinin aksine hastalık değildir. Baş dönmesi neyin işaretidir? Baş dönmesi vücutta bulunan bir sağlık sorunun işareti olarak bilinmektedir. Yani vücudunuzda olası bir sağlık sorunu, hastalık halinde belirti olarak baş dönmesi meydana gelebilmektedir. Baş dönmesi kulak sorunlarından kan basıncı değişimlerine, göz sorunlarından beyin hastalıklarına kadar birçok çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Ancak günümüzde en çok görülen nedeni ise kulağımızın içerisinde bulunan denge sıvısı ile alakalıdır.

 

Baş Dönmesi ve Sebepleri-beyinsi (2)

 

Baş Dönmesinin Ciddiyeti

Baş dönmesini eğer çeşitli oturma pozisyonlarında yaşıyorsanız veya ayakta dururken dahi dengenizi rahat bir şekilde kuramıyorsanız, çeşitli eşyaların gözünüzün önünde azda olsa hareket ettiğini görüyorsanız mutlaka bir sağlık uzmanına başvurmalısınız. Çünkü bunların hepsi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Sağlık uzmanı olarak KBB veya nöroloji doktorlarına rahatlıkla başvurabilirsiniz. Kan basıncındaki ani düşmeler veya çeşitli yükselmeler de olsa iç kulakta bulunan denge sıvısı ile alakalı da olsa mutlaka bu sorunu ciddiye almalısınız. Eğer kuvvet kaybı, unutkanlık, göğüs ağrıları el ve ayaklarda titremeler yaşıyorsanız yine bu sorunu mutlaka ciddiye almalı ve en hızlı şekilde bir sağlık uzmanına başvurarak muayene olmalı ve sonucunu öğrenmelisiniz.

İlginizi Çekebilir..  Dişlerdeki Siyah Dolgu Zararlı Mı?

Baş dönmesi tabi ki de her zaman çeşitli sağlık sorunlarından dolayı meydana gelmeyebilir. Örnek vermek gerekirse ruhsal sorunlarınız, iç çatışmalarınız ve korku gibi ruhsal ve duygusal gelişmelerden dolayı da baş dönmesi rahatlıkla meydana gelebilmektedir. Oldukça üzücü olan olaylarda insanların bayılmaları da buna güzel bir örnektir diyebiliriz.

 

Baş Dönmesi ve Sebepleri-beyinsi (1)

 

Baş Dönmesinin Başlıca Sebepleri

Baş dönmesinin en büyük nedenleri arasında yoğun ağrılar yer alabilmektedir. Sık ve derin solunum yapmakta baş dönmesi yapabilir. Bunun yanı sıra korku, yaralanmalar, baş ağrıları, kan basıncı düşüklüğü veya yükselmesi, öklsürmek, uzun süre yatarken hızlıca dikilmek, içkulak enfeksiyonları, alkol alımı, sakinleştirici bazlı çeşitli haplar, kalp atım hızları, klasik olarak meydana gelen migren, ilaçlara olan alerjiler, kulak zarının yırtılması ve görme problemleri de baş dönmesine neden olabilen en büyük faktörler arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.