Beyinsi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

  • 895 kez görüntülendi.
Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Günümüzde hemen hemen herkeste meydana gelen baş ağrısı kişilere dert olmaya başlamıştır. İş ortasında, okul ortasında veya önemli anlarınızda baş ağrısı ile mücadele etmekten yorulduysanız sizlere baş ağrısını nasıl geçirebileceğinizin yöntemlerini söyleyebiliriz. Baş ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt olarak yazımızın devamında çözümler görebileceksiniz. Aynı zamanda baş ağrısına nelerin sebep olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısı nedenleri arasında farklı türden cevaplar vermek mümkündür. Örnek olarak primer tipi baş ağrısı genetiği yatkın kişilerde çevresel faktörlere bağlı olarak beyinde olaylar çıkarır. Bu olaylar neticesinde beyin damarları genişleyerek kimyasal maddeleri açığa çıkarır. Bu durum sonucunda sinirler uyarılır, baş ağrısı ortaya çıkar.

Sekonder baş ağrıları ise daha ciddi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Enfeksiyon, kan damarı hasarları, damar tıkanıklıkları, hipertansiyon gibi nedenler sonucunda baş ağrısı ortaya çıkar. Bu örnekleri arttırmak mümkündür. O yüzden sürekli artarak şiddetlenen ve çok sık karşılaşılan baş ağrılarında mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısına Evde Çözüm Yöntemleri

  • Baş ağrısına en sağlıklı çözüm bol su tüketimi olacaktır. Gün içerisinde az su tüketenlerin daha çok başının ağrıdığı görülmektedir.
  • Baş ağrısı olduğu zaman 1-2 saat öncesini göz önünde bulundurun ve o sırada yaptığınız aktivite / işleri azaltmaya bakın.
  • Şakak ve alnınıza yapılacak hafif dokunuşlu masajlar baş ağrınızı biraz olsun kesecektir.
  • Migren türünde baş ağrısı yaşayanların sessiz ve karanlık odada gözlerini kapatarak 2-3 saat kendini dinlendirmesi yeterli olacaktır. Bu önemli miktarda baş ağrınızı azaltacak, daha dinç bir şekilde güne devam etmenizi sağlayacaktır.
  • Sigara kullanmak da baş ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır. Eğer çok fazla sigara içiyorsanız bu miktarı düşürebilirsiniz.
  • Soğuk kompres yaparak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Buz torbası veya ıslak bez yardımı ile soğuk bir şekilde başınıza koyabilirsiniz.
  • Baş ağrısı esnasında rahat bir duş almak size iyi gelecektir. Ilık suda duş alırsanız baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.
  • Alkol kullanımı azaltmak baş ağrısını da engeller.
  • Nitrat içeren gıdalardan uzak durun. İşlenmiş etler, çikolatalar, nitrat içermektedir. Nitrat içeren yiyecekler kan damarlarına etki eder. Bu da direkt olarak baş ağrısını tetiklemektedir.
İlginizi Çekebilir..  Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.