Beyinsi

B9 Folik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

  • 1.180 kez görüntülendi.
B9 Folik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

B9 Vitamini Folik Asit

Folik asit, B9 vitamini (folat veya folasin olarak da adlandırılır), enerji üretimi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Bu deri hücrelerinin, ince bağırsak, kırmızı ve beyaz kan hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki her hücrenin sağlığı için çok önemlidir. Folik asit genlerimizde DNA ve RNA oluşturulması hücre oluşumu, kırmızı kan hücreleri, deri hücreleri, ince bağırsak hücrelerinin oluşumunda da başrol oynamaktadır.

Sığır ve tavuk karaciğeri, ve brokoli, karalahana, pazı, ıspanak ve marul marul gibi yeşil yapraklı sebzeler folik asit yönünden oldukça zengindir. Özellikle ıspanak doğal en iyi B6 vitamini kaynaklarından biridir. Yarım kilo ıspanak 463 mikrogram folik asit içerir ki bu çoğu insan için günlük toplam alınması gereken miktarıdır.

Diğer doğal folik asit kaynakları meyveler, özellikle muz, portakal, kavun; bira mayası, buğday tohumu, pirinç, arpa, fasulye ve bezelye, süt, mantar, kök sebzeler, somon, ton balığı ve kuşkonmaz olarak sıralanabirir.

Folik asit suda çözünen bir bileşendir ve bu da vücudunuza aldığınız folik asidin ancak yarısını işleyebildiğiniz anlamına gelir. Öte yandan folik asitin metabolizmaya, B12 veya C vitaminiyle birleştirilip takviye olarak alındığında daha kolay karıştığı konusunda da bulgular mevcuttur. C vitamini folik asidin çözünme esnasında kaybedilmesini önlemektedir.

11 yaş ve üzeri herkesin günlük toplam alım miktarı diyetisyenler tarafından 400 mikrogram olarak kabul edilmektedir. Ancak kadınların gebelik döneminde fazladan 400 mikrogram daha folik aside ihtiyacı olduğu da söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Diş Teli Kullananlar Diş Temizliğini Nasıl Yapmalı?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.