Beyinsi

B2 Riboflavin Bileşenleri

  • 1.277 kez görüntülendi.
B2 Riboflavin Bileşenleri

B2 Vitamini Riboflavin

Riboflavin veya B2 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin gelişimini düzenler ve vücudu serbest radikallerin oluşturduğu hasarlardan koruyarak güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Riboflavin ayrıca sağlıklı saç, cilt, tırnaklar ve gözler için olmazsa olmaz bir vitamindir.

Riboflavin olmadan, diğer B vitaminleri, özellikle niasin (B3 vitamini) ve piridoksin (B6 vitamini), kendi işini yapamaz ve vücudu canlı tutmak için gerekli bir dizi kimyasal süreçlerin tamamı durma noktasına gelir.

Vücudumuz riboflavine ayrıca yağların, karbonhidratların ve proteinlerin enerjiye çevrilebilmesi için gerekli olan flavin mononükleotid ve flavin adenin dinukleotid gibi iki enzimin üretimi için de ihtiyaç duyar.

Riboflavin olmadan vücut bu iki enzimin birlikte sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayamaz ve vücudu hayatta tutan gerekli enerjinin oluşmasını sağlayamaz.

B2 vitamini vücudumuzdaki diğer kimyasal süreçler için de oldukça önemlidir. Folat (folik asidin doğal olarak oluşan bir formu) ve pantotenik asit (B5 vitamini), düşünme ve bellek için oldukça önemli olan nörotransmitterlara riboflavin ile dönüştürülür. Araştırmalar, riboflavin oranı yüksek olan isanların hafıza testlerinde oldukça iyi performanslar sergilediklerini göstermiştir.

En iyi riboflavin kaynağı süttür ve bir bardak süt bir çok insanın günlük riboflavin ihtiyacını karşılamaktadır.

Riboflavin suda çözünen bir vitamindir ve az miktarlardaki riboflavinin böbrek ve karaciğerde depolanmasına rağmen, terleme ve boşaltım yoluyla bu miktarın dışarı atıldığını göz önünde bulundurursak her gün belirli düzeylerde B2 vitamini almak vücudun riboflavin ihtiyacını karşılayacaktır.

İlginizi Çekebilir..  Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir ? 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.