Beyinsi

B1 Vitamini Thiamin Yararları

  • 1.061 kez görüntülendi.
B1 Vitamini Thiamin Yararları

B1 Vitamini Thiamin

Tiamin, ya da B1 vitamini (aynı zamanda Avrupa ve İngiltere’de Aneurin olarak da bilinir), vücudun karbonhidratı enerjiye çevirebilmesi için gerekli olan maddelerden biridir. Thiamin vücuda her türlü besini enerjiye çevirmesi için olmazsa olmaz olan thiamin pirofosfat üretmesinde yardımcı olur.

B1 vitamini öte yandan kalp kaslarınızın sağlığında önemli bir rol oynar ve böylece kalp ritminizi düzenler ve sağlıklı bir beyin ve sinir sistemi için de vazgeçilmezdir.

B1 vitamini stabil bir ruh haline sahip olmak için çok önemlidir ve bu sebepten ötürü “moral vitamini” olarak adlandırılmaktadır.

Buğday, ayçiçeği tohumu, fındık, portakal, fasulye ve bezelye, kuru üzüm, kuşkonmaz, karnabahar, patates, süt, kepekli ekmek, yulaf ezmesi, ve kahverengi pirinç muazzam tiamin kaynaklarıdır. Ayrıca somon biftek, domuz, sığır ve tavuk ve tam buğday ekmeği ve tahıllarda da bulunur.

Ek olarak B1 vitamini almalı mısınız? Peki, şöyle düşünelim: Thiamin içeren besinler buzdolabına konduklarında besin değerlerini yitirmeye başlar ve hazır gıdalara eklenen sülfit adlı koruyucu madde de thiamin oranını azaltır. Eğer beslenme alışkanlığınızı hazır gıdalar ve salatalar oluşturuyorsa ek olarak B1 vitamini almayı düşünebilirisiniz.

Öte yandan çok fazla çay veya kahve tüketen biriyseniz, kafeinin idrar söktürücü etkisini göz önünde bulundurursak, su ve suda çözünen thiamin gibi vitaminleri vücudunuzdan daha kolay atıyorsunuz demektir ve ek B1 vitamini takviyesini düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Grip Mevsiminde Sağlıklı Kalmak İçin 5 İpucu
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.