Beyinsi

Az Uykuyla Yetinenler Kendilerini Kandırıyor

  • 1.149 kez görüntülendi.
Az Uykuyla Yetinenler Kendilerini Kandırıyor

Tam bir gece uykusuna ihtiyaç duymadıklarını söyleyenlerin dikkatine! Kahveyle kendinizi aldatıyor olabilirsiniz ama insanüstü olmadığınız da bir gerçek.

Medical Xpress aracılığıyla “Beyin ve Davranış” adlı dergide yayınlanan bir makalede, Utah Üniversitesinin 839 kişi üzerinde yaptığı bir çalışmadan bahsediliyor. Kişileri gece 6 saatten az uyuyanlar ve 6 saatten fazla uyuyanlar olmak üzere iki ayrı grupta inceleyen çalışma, daha sonra 6 saatten az uyuyanları gün içinde kendilerini yorgun hissedenler ve dinç hissedenler şeklinde iki gruba daha ayırıyor.

Az Uykuyla Yetinenler Kendilerini Kandırıyor Olabilir!

MRI taramasına alındıklarında, bu kişilerin beyinlerinde uyku sinyallerine rastlandığı görülüyor. Utah Üniversitesi Nörologu Christopher Jones’e göre, fMRI tarayıcısında denekleri uyanık tutacak bir etken olmadığı için de bu durum gözlemlenmiş olabilir.

Bu hipotez, uykusuzluğun kamusal alanda sorun yaratabileceğine işaret ediyor. Trafiğe çıkmak gibi günlük işlerde farkında olmadan uyku moduna geçilebilir ve bu çevre güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Az uyuyanların da beyninin verimli olması mümkündür. Uyanık haldeyken de beyin, uzun süreli bellek depolama yapabilir ve beyin bileşiklerini temizleyebilir. Hipokamusun bellek depolama fonksiyonları ve dış duyusal algıda artış görülebilir. Bu durum, “Neden uykuya ihtiyaç duyuyoruz?” sorusunu beraberinde getiriyor.

Bu çalışmanın kabul görebilmesi için daha çok araştırmaya ihtiyaç var. Az uyuyanların gerçekten iyi hissettiklerinden ve beyinlerinin sağlıklı çalıştığından emin olmak için doğrudan teste tabi tutulmaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir..  Sigara İle Eş Değer Besinler

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.