Reloader activator

Ayşe Kulin Kitapları Kısa Özetleri

Ayşe Kulin Kitapları Kısa Özetleri


Ayşe Kulin Kitapları Kısa Özetleri

Ayşe Kulin-Veda (Kısa Özeti)

Ahmet Reşat Paşa ve ailesi mutlu bir hayat sürmektedir. Osmanlıda maliye nazırlığı yapar. İki tane kızı vardır. Konak büyüktür ve konağın çatı katında gazi yeğeni Kemal kalır. Kemal hastadır. Mehbare Kemal ile ilgilenir. Kemal aslında aranmaktadır. İşgalci güçler karşısında vatan severleri destekler. O yüzden konağın çatı katında kalır. Mehbare Kemal ile ilgilenirken bunlar yakınlaşır. Birbirlerinden hoşlanırlar. İlişki ilerler ve bu ilişkinin sonucu Mehbare’nin hamileliği olur. Ahmet Paşa saltanat yanlısıdır ama Kemal daha çok Millicilikten yanadır. Devlette görev almanın ciddiyeti ile saltanatı desteklemesi daha da artar. Aslında Ahmet Paşa milliciliğe de gizliden gizliye destek verir. İşgal güçleri çeşitli baskınlar yapmaktadır. Bu baskınlardan kurtulmak için Kemal ve Mehbare Azra Hanım’ın konağına sığınırlar ancak buranın da tehlikeli olması yüzünden tekrar konağa dönerler. Azra Hanım Anadolu da mücadele etmek ister ve konağını böylelikle terk eder. Antep’e gel,r burada çeşitli faaliyetlerde bulunurken bir Fransız askerine aşık olur. İşgalci güçlerden biri olmasından dolayı aşkını içine gömer. Kemal de mücadele için Anadolu’ya geçer. Bu süreçte Mahir Kemal’e çok yardımcı olur. Anadolu’ya geçmeden önce Mehbare ile evlenir. Kemal telgraf ağını kurmakla görevlendirilir. Görev bitiminden bir süre sonra şehit olur. Konakta işler iyice zorlaşır. Savaş kazanılır ve saltanat yanlıları düşman ilan edilir. Ahmet Paşa da kaçar konaktan.

Ayşe Kulin-Füreya

Füreya zengin bir aile kızıdır. 1910 da kalabalık bir konakta doğar. Konakta diğer aile bireyleri de yaşamaktadır. Aslında konak büyük babasından kalmıştır. Her şey yolunda gider ama hikayenin içinde her şey yolunda değildir. Dayı büyük babayı vurur o ölünce aile dağılmaya başlar. Savaşın çıkması da aileyi daha da zora sokar. Füreya üniversiteyi bitirmiştir. Kendini iyi yetiştirmiştir. Babası Mustafa Kemal’in yanında savaşmış bir ordu komutanıdır. Mustafa Kemal bir ziyarette bile bulunmuştur evlerine. Millet sizden çok şey bekler. Siz çalışmalı ve memlekete bir şeyler katmalısınız demiştir. Füreye evlenir yaşı küçük sayılır. Kocasından gördüğü kötülüklerden dolayı karnındaki çocuğunu kaybeder. Evliliği biter. İkinci evliliğini Mustafa Kemal’e bağlı bir askerle yapar. Aile önce karşı çıkar ama kabul etmek zorunda kalırlar. Füreya hastalanır verem olur. Hastanede yatar uzunca süre ama hastalığı ilerlemeye devam eder. İsviçre ye gider orada bir hastanede yatar. Burada sanata merak sarar sanatla ilgilenir. Fransa’ya gider tedavi için burada da seramik sanatı ile uğraşır. Ünlü olur sergi açar. Füreya’nın kardeşleri hep destek olmuştur. O artık öğrenci yetiştiren bir seramik öğretmenidir. Türkiye Cumhuriyetinin ilk büyük seramik kadın ustası olur. Dersler verir ve değerli ustalar yetiştirir. Hastalığı onu zorlasa da o kendine güvenerek zoru başarmış ve dünyaca ünlü bir seramik ustası olmuştur. Abisinin kızını da yanına alır ve kendinin olmadığı bir çocukta evlat sevgisini tatmaya çalışır.

Ayşe Kulin-Adı Aylin (Kısa Özeti)

Önceleri çirkin olan bir liseli genç kızın büyüyüp serpilip çok güzel alımlı bir bayana dönüşmesinden sonra teyzesi Aylin’i bir davete çağırır. Burada bir prensle tanışır ve görkemli bir yaşam başlar. Aralarındaki ilişki başlarda sorunsuz gibi görünür ancak zamanlar iki farklı kültürde yetişmiş biri doğu biri batı kültürünü almış iki kişi sıkıntılar yaşamaya başlayacak ve uyumsuzluk baş gösterecektir. Bardağı taşıran son damla ise Aylin’in özgürlüğünün kısıtlanması olur. Aylin dayanamaz kaçar. Cenevre’ye gider. Burada tıp okumaya karar verir. Tıp okumaya başlar başlamaz karakteri yaşam tarzı kısacası hayatı tamamen değişir. Artık gösteriş içinde değilde sade bir yaşamı tercih eder. Aylin okulda bir gençle tanışır. Bu genç Aylin’in ufkunu açar. Daha önceden fark etmediği şeylerin farkına varır. Aslında çok şey kaçırmıştır hayatta ama bu genç ona hepsini geri verir. İyi giden bir evlilik sonlanır nedeni ise ikisinin de farklı yerlerden güzel teklif alarak kendilerini işe vermeleridir. Aylin işini sevmektedir. Eskiden beri arkadaşı olan bir kızla tekrar karşılaştığında onun eşi de Aylin’in çalıştığı yerde çalıştığını öğrenir. Beraber takılırlar. Seyahat ederler. Bir gün bu seyahatlerden birinde bir gençle tanışır. Genç evlidir ama kalbine yenik düşer ve ilişki başlar. Aylin’de aşık olmuştur. Adamın görevi başka bir yere çıkar ama Aylin gitmez ve ayrılırlar. O artık şeftir. Günün birinde bir adamla yolları kesişir bu adam yahudidir. Aylin bu adama aşık olur ve evlenirler. Aylin çocuk ister ama adam çocuğun bir yahudi gibi yetişmesi gerektiğini söyler Aylin kabul eder. Aylin’e göre insnı insan olduğundan dolayı sevmektedir ve dil, din, ırk ayırmaz. Aylin’in erkeklerden yana şansı yoktur. Tam ümitsizliğe düşmüşken başka bir adamla tanışır ve evlenir. İlişkileri iyi gider ama sonra sıkılmaya başlarlar. Adam bir bayanla Aylin’i aldatır ve bu da ilişkilerin sonu olur. Aylin başka bir ülkeye gidip çalışmak ister. Ameriaka’da bir iş bulur. Ruhsal sıkıntı yaşayanları tedavi edecektir.  Aylin orduda görev almaya başladı. buradaki bir hastasına zamanında cesaret vermesi için orduda hap verdikleri bir adamı iyileştirmeyi çalışır bu olayın üstüne gitmeye karar verdiğinde  de uyarı alır sanki üstü kapatılmak isteniyor gibi. Bundan rahatsız olan Aylin ordudan ayrılır. Bir kaç gün sonra evinin önünde arabasının altında ölü bulunur.


Tweetle
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1751 1,229