Beyinsi

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi

  • 0
  • 3.706 kez görüntülendi.
Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi

Sürekli olarak insanların şık giyinme isteği özellikle de modaya uyma istekleri ayakların oldukça rahat, konforlu olmalarını 2.plana atmaktadır. Sonuç olarak su toplamış olan, cildi soyulmuş olan ve nasır toplamış olan çeşitli ayaklar meydana gelmektedir. Eğer tedavi için geç kalırsanız yine ciddi anlamda sağlık sorunlarına yol açmış olursunuz. Bunun yanı sıra estetiksel açıdan ayak ve parmaklarda şekil bozuklukları da meydana gelebilmektedir. Şekil bozukluklarına örnek verirsek önü daralmış olan ve ayağı sıkan dar kalıplar, topuklu ayakkabılar ve botlar giyilmesi sonucunda ve yine ek olarak da yüksek vakitler boyunca ayakta kalınması ayağı olumsuz etkiliyor. Ayrıca parmakların rahat bir şekilde hareket etmesini engelleyerek çeşitli şekil bozukluklarını da meydana getiriyor.

Yine yüksek topuklu ayakkabılar da olumsuz etkilere yol açmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabı kullananlar da ağırlık tarak kemiğine gelmektedir. BU da parmaklara fazla yük binmesine neden olmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda ise yine ayak beraberinde parmaklarda önemli şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.  Yüksek platformlu ayakkabılarda ise yine problemler beraberinde geliyor. Moda olmuş olduğu için oldukça yüksek platform benzeri insan dengesini sarsan ayakkabılar da kullanılmaktadır. Ek olarak belirtmek gerekir ki platformların sert olanları yine ayakların kıvrılmasına engel olmaktadır. Yine çoğu emmeden öteki eklem bölgelerine son derece yüksek oranlarda baskı yapmaktadır.

 

ayak sağlığı için ayakkabı seçimi-beyinsi (1)

 

Tamamen Topuksuz Ayakkabılara Dikkat Edilmeli

Tamamen topuksuz ayakkabıları ise yine gençler çok tercih etmektedir. Tamamen topuksuz ve çok yumuşak, genel olarak da bez veya süet şeklinde olan ayakkabı çeşitleri sakıncalıdır. Bunun sebebi ise ayağı hiçbir şekilde tutmuyor. İç tabanı da hiç desteklemiyor, bu ayakkabılar içe basmaya hazır olan kişiler de bu durumun oldukça hızlanmasına sebebiyet vermektedir. Yine ayakkabı seçerken bir numara büyük ayakkabı seçmek de çeşitli zararları beraberinde getiriyor. Topuklu ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Topuklu ayakkabılar veya bot seçiyorken ince kalıba sahip ayakkabıların büyük numara boyutlarını seçmek de oldukça önem arz eden bir hatadır. Bunun sebebi ise ayaklarımız ön kısma gittiği takdir de ayakkabı ön kısımdan vurmaktadır. Arkada ise boşluk kalmaktadır. Topuk yine yürüyorken hareket eder. Bunun sonucunda ise bu ayakkabılar ayağımıza sürtüyor ve ayağımızı yara yapıyor.

 

 

ayak sağlığı için ayakkabı seçimi-beyinsi (2)

 

En İyi Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Seçilen ayakkabıların ayak şekline son derece uygun olmaları gerekmektedir. Ayak üç boyutlu bir organ olduğu için yine ayakkabıların sadece boya olarak uyması yetmemektedir. En ve yükseklik de özel olarak hesaplanmalıdır. Ayağı güzel bir şekilde kavramalılar. Özellikle de bilek kısımları oldukça iyi bir şekilde tutulmalıdır.

Yine ayağı taraklı olan bireyler çok geniş kalıplı ayakkabıları kullanmalıdırlar. İnce ayaklı bayanlar ise yine ince kalıplı ürünleri kullanarak ayaklarını rahat ettirmelidir.

Ayağı desteklemekte olan ve iç taba, şoku emen, doğru noktalara göre esneme özelliğine sahip olan dış taban olmalıdır. Ayakkabının önü ve yan kısımları yine dar olmamalıdır. Parmaklar da yine yan kısımlardan ve üst kısımdan rahat ettirmelidir.

Derinin cinsi son derece önemlidir. Deri ayakkabı seçenlerin önem göstermesi gereken konulardan birisi de hassas cilde sahip olanlar, kemik yapısı çok belirgin ve yine çıkıntılı olanlar ile diyabet hastaları da yumuşak derili ayakkabıları tercih etmelidir.

ayak sağlığı için ayakkabı seçimi-beyinsi (3)

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.