Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?


Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Yani salanl gerçeklikten farklıdır. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. Teknoloji kişinin gerçekliği zenginleştirme işlevi görür. Buna karşın sanal gerçeklikte ise gerçek dünya yerine tasarlanıp canlandırılmış bir dünya vardır. Artırılmış gerçeklik ile günlük aktivitelerinizi oldukça kolaylaştırabilir, evden ya da bulunduğunuz herhangi bir yerden normalde bilgisayar ortamında yaptığınız herşeyi yönlendirebilir ve kontrol edebilirsiniz. Oynadığınız bir oyunu oturma odasında yere serili olarak hayal edin. Mesela Minecraft. Tüm haritayı oturma odanızdan kontorl edebilirsiniz.

artırılmış-gerçeklik-1-beyinsi

Artılırmış Gerçeklik (AR), zaten yıllardır farklı şekillerde var olan birşeydi. Sadece biraz daha geliştirilmesi gerekiyordu. Artık giyilebilir teknoloji ile daha çok hayatımızda yer ettiğini söyleyebiliriz.

AR’nin Sanal Gerçeklik (VR) den farkı dış dünya ile olan iletişiminizi kesmenizi gerekli kılmıyor oluşudur. Evde bozulmuş bir musluğun tamirini, aramış olduğunuz bir tesisatçının yönlendirmeleri ile rahatlıkla yapabilirsiniz mesela.

Örnek Video:

Olumsuz tarafı, hala geliştirme aşamasında ve dünya devi birkaç şirket dışında çokça üzerine gidilen bir teknoloji değildir. Giyilebilir olması, bu teknolojiyi küllanmak istiyorsanız güzel birşey ama sürekli takmanızı gerektiriyor.

Güncel Başlıca Üreticiler:
Microsoft: HoloLens
Google: Google Glass v2
Magic Leap: ???

artırılmış-gerçeklik-2-beyinsi artırılmış-gerçeklik-4-beyinsi

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
821 0,451