Beyinsi

Arpacık Tedavi Yolları

  • 0
  • 1.689 kez görüntülendi.
Arpacık Tedavi Yolları

Arpacık Nasıl Geçer?

Göz bölgesinin mikrop kapması sonucunda kirpik diplerinde oluşabilen bir apsedir. Yüzde bil hassa göz bölgesinde yeteri kadar temizlik sağlanmadığında arpacık oluşması son derece normaldir. Ayrıca mineral ve vitamin noksanlığından oluşan arpacık bağışıklık sisteminin zayıfladığının belirtisi de olabilmektedir.
Arpacık Nasıl Geçer?
Arpacık sorunu yaşandığında temizlikte çok dikkat edilmeli bu durumda makyaj dahi yapmamak gerekir.
Bakteri sonucunda oluşabilen arpacık bitkisel olarak basitçe bulaşır, arpacığın bulaşmaması için tedbir olarak arpacıklı bölge ellenmemeli ve sıklıkla temizlenmeli.
Arpacık oluşan bölgelere el teması yapmayın.
Çalıştığınız ortamda ya da evde bu periyotta ortak kullanım oluşan havlu yerine havlu peçeteler kullanılmalıdır.
Anti bakteriyel sabunları tercih ederek kokulu ve renkli sabunlardan uzak durulmalıdır.
Bayanlar arpacık çıktığında makyaj hiçbir biçimde yapmamalıdır.
2 – 3 gün içinde arpacık oluşabilen bölgede azalma ya da ufalma yok ise hekime mutlaka gidilmelidir.
Arpacık İçin Bitkisel Tedaviler
Arpacık vahim bir mikrop problemi olduğu halde evde kolay bitkisel tekniklerle arpacık problemini hafifletebilirsiniz. Bu bitkisel uygulamaları uyguladığınız halde geçmiyor ise kesinlikle bir hekime görünmelisiniz.
Patates: Patatesin yarısını alın ve rendeleyip temizlenmiş bir tülbente koyup sarın. Arpacık oluşan bölgesine koyup 5 – 10 dakika arası bekletin. Günde 3-4 defa uygulayın.
Papatya: Kaynamış suya 1 parça papatya atıp demleyin ve çıkan suyu süzerek ılımasını ilave edin. temizlenmiş ve ince bir havluyu papatya suyuna batırıp arpacık çıkan gözünüze koyun ve 5 – 10 dakika arası bekletin. Papatya tedavisini de patates gibi her gün 3-4 defa uygulayabilirsiniz.
Sıcak kompres: temizlenmiş br tülbent, bez ya da havluyu yakmayacak kadar sıcak suya bastırın ve arpacığın oluştuğu gözünüzün üzerine koyup 10 dakika kadar bekletin, sıcak su kaşıntıyı da alacaktır.. Gün içinde 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz.
Poşet çay: Herhangi bir poşet çayı hafif ılıdığında arpacık oluşabilen bölgesine koyun ve 4 – 5 dakika süresince bekletin. İltihap oluşturan bakterilerin yok olmasını sağlar.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.