Beyinsi

Argan Yağı Kullanımı

  • 0
  • 3.216 kez görüntülendi.
Argan Yağı Kullanımı

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydasını halen korumayı sürdüren argan yağı Fas’ta  yetişen argan ağacından üretilir. Argan yağının diğer yağlara nispeten daha pahalı olmasının sebebi el emeği ile çıkarılıyor olmasıdır. Kozmetik alanında birçok kremin içerisinde yer alan argan yağı saç bakımında da etkili bir tedavi yoludur.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Nemlendirici Tonik Olarak Nasıl Kullanılır? 

Günlük olarak kullandığınız toniğinizin içine ekleyeceğiniz argan yağı aynı zamanda cildinizi sıkılaştırırken nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Tonik olarak gül suyu kullanıyorsanız gül suyunun içine 3 – 5 damla ekleyeceğiniz argan yağı da cildinizin nemlenmesine katkı sağlayacaktır.

Yüz Nemlendirici Olarak Kullanımı: Sabahları veya akşamları cildinizin temizliğini yaptıktan  sonra 1 – 2 damla argan yağı ile cildinize masaj yapmanız gerekmektedir. Kuru yağ olarak bilinen argan yağı cildinizde herhangi bir yağlı kalıntı bırakmaz ve derinlemesine cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

Cildi Tazeleyen Argan Maskesi

  • Limon suyu ( 1 yemek kaşığı )
  • Yoğurt ( 3 çay kaşığı )
  • Argan yağı ( 4 damla )
  • Bal ( 1 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırın ve temizledikten sonra cildinize uygulayıp 10 dakika süresince dinlendirin , süre sonunda teninizi ılık su ile yıkayın. Haftada bir ya da iki kere  düzenli olarak cildinizi yenileyen bu maske aynı zamanda cildinize parlaklık kazandıracaktır.

Argan Yağı Saç Nemlendiricisi Olarak Nasıl Kullanılır?

Banyodan  sonra saçlarınızı tam kurutmadan nemli iken  argan yağından 2 – 3 damla elinize alın ve saç uçlarına yedirin elinizde kalanları da tüm saçınıza uygulayın. Saç şekillendirici ürünleri sık kullananlar için etkili bir yoldur ve saç uçlarının daha az kırılmasını sağlar.

Saç Şekillendiricisi Olarak Kullanımı

Saçların daha rahat   şekillenebilmesi için 2 – 3 damla argan yağını saçlarınıza uygulayın veya tarağınıza sürüp saçlarınızı şekillendirin. Saçlarınızın şekli daha kalıcı olacaktır. Diğer taraftan saçlarınızın elektriklenmesi azalır ve kabarması önlenir.

Argan Yağı ile Saç Bakımı 

Geceleri uyumadan önce zeytinyağı ve argan yağını karıştırarak saç diplerinize yedirerek uygulayın. Saçlarınızı tepede toplayıp sarınız ve sabaha kadar dinlendirin. Sabah ılık su ile 1 kez şampuan kullanarak saçlarınızı yıkayın. Yıpranmış saçları onaran bu bakımı 4 günde 1 saçlarınıza uygulamakta fayda var.

Argan yağının en etkili ve fazla kullanıldığı alan  saçlardır. Saçların kırılmasını önleyen argan yağı koparak dökülmeleri tamir eder ve saç tellerini güçlendirerek daha hızlı uzamasını sağlar.

Çatlaklar İçin Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Hamilelik döneminde çatlamaya müsait olan kısımlarda argan yağı kullanılabilir. Etkili bir nemlendirici olan argan yağı çatlama riski olan kısımları nemlendirerek bu sorunu en hafif şekilde atlatmanıza olanak sağlar.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.