Antideprasan Kullanmak Tehlikeli Mi?

Antideprasan Kullanmak Tehlikeli Mi?


Günümüzde birçok kişi antidepresan kullanarak depresyon veya distimi hastalıklarına çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Antidepresan ismi ise yukarıdaki hastalıklar için kullanılan ilaçlara, bitkisel ilaçlara verilen genel isimdir. Kişiler kendilerini bu ilaç sayesinde daha rahat hissederek sorunlarını daha az kafaya takmaya yol açarlar. Son günlerde çıkan tartışmalar doğrultusunda kişilerin merak ettiği soru antidepresan kullanmak zararlı mı sorusu olmaktadır. Sizler için bu konu hakkında tamamen doğru bilgiler vererek antidepresanın zararlı olup olmadığını yazımızın devamında anlatacağız.

Antidepresan Zararlı Mı?

Antidepresan uzman eşliğinde kullanıldığı zaman sizlere herhangi bir zararı dokunmamaktadır. Bunun için antidepresan kullanacak hastalara öncelikle kan testi yapılır. Kan testi sonucunda ise hastanın ilacı yavaş veya hızlı metabolize ettiği anlaşılmaktadır. Aynı zamanda karaciğer ve böbreklerden atılan ilaçlar farklı etkilere sahip olabiliyor. Karaciğer ve böbrek testleri yapılıp kan testleri uygulandıktan sonra hastalara gönül rahatlığı ile antidepresan verilebiliyor. Onun dışında hastalara herhangi bir zararı dokunmamaktadır. Kendi başlına kullanımda ise bu durumlar bilinmezse ciddi sorunlara yol açabilir.

Antideprasan Kullanmak Tehlikeli Mi

Antidepresanlar İşe Yarıyor Mu?

Antidepresanların işe yarayıp yaramadığı konusunda da uzman doktorların görüşleri mevcuttur. Bir uzman doktor verdiği röportajında antidepresan ilaçlarının yaklaşık 40 yıl önce ortaya çıktığını belirtmektedir. Antidepresanlara işe yaramıyor demenin tamamen yanlış olabileceği gibi hakkında anlatılan efsanevi yalanlara da inanmanın doğru olmayacağını belirtmektedir.

Antidepresan İlaçları Kişiye Özel Olmalı

Antidepresan ilaçlarını arkadaşlarınızdan görüp kullanmak da son derece yanlış bir davranıştır. Bildiğiniz üzere depresyon bir beyin hastalığıdır. Beyinsel hastalık olduğu için kullanılacak olan antidepresanlar da ona göre hareket etmektedir. Eğer beyninizin kimyasını bozacak yanlış kullanım bir antidepresan alırsanız ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilirsiniz. Depresyonda olanların mutlaka bir uzman eşliğinde tüm testler yapılarak antidepresan ilacına başlaması tavsiye edilmektedir.

Doktor Kontrolünü İhmal Etmeyin

Türkiye genelinde hastalar düşünce olarak bir kez uzmana gittikten sonra antidepresanı alıyor ve kontrollerine gitmiyorlar. İlacın doğru ilaç olduğunu düşünüp uzun süreler boyunca aynı ilacı kullanıyorlar. Fakat bu da son derece yanlış bir davranış. Antidepresan alındığı süre boyunca mutlaka kontroller yapılmalı, uzman eşliğinde devam edilmelidir. Antidepresan yan etkileri bu şekilde belli olacaktır.


Tweetle
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ufuk dedi ki:

    Psikiyatrist tarafından muayene edildikten sonra verilen antidepresanlar şahısa özeldir. Bana yazılan antidepresan benim psikolojik rahatsızlığıma uygundur. ve beni iyileştirmeye yöneliktir. Asla ve asla hekim tarafından bizzat şahsımıza verilmeyen ilaçları kullanmamalıyız.

  2. İRİS TAN dedi ki:

    Antideprasan verildikten sonra düzenli olarak kan verip kanda ki oranını kontrol etmek sağlık açısından faydalıdır ve doktora sorulmadan içilmemeli hatta bir an da bırakılmamalıdır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1911 2,150