ANESTOL Pomad %5 Lidokain Pomad

ANESTOL Pomad %5 Lidokain Pomad


ANESTOL Pomad %5 Lidokain Pomad

ANESTOL Pomad haricen cilt yüzeyine uygulanır. Her tüp %5 Lidokain içerir. Yardımcı maddeler: metil Paraben, propil Paraben, polietilen glikol 1500, polietilen glikol 6000, propilen glikol. ANESTOL deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli nedenlere bağlı kalıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, soluk borusu içine tüp yerleştirilmesi işlemi(endotrakeal entubasyon) sırasında anestezik lubrikan (kaydırıcı) olarak kullanılır.

ANESTOL Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

ANESTOL beyaz renkte homojen, kıvamlı pomaddır. 30 g’lık alüminyum tüplerde ambalajlanmıştır. ANESTOL, lokal anestezikler  (bölgesel uygulanan uyuşturucu) ve antipruritikler (kaşıntı önleyen) grubuna dahil olan bir ilaçtır. ANESTOL deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli nedenlere bağlı kalıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, soluk borusu içine tüp yerleştirilmesi işlemi  (endotrakeal entubasyon) sırasında anestezik lubrikan  (kaydırıcı) olarak kullanılır.

ANESTOL’ü Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler 

ANESTOL’ü aşağıdaki durumlarda kullanmayınız. Eğer ANESTOL ve amid tipi anesteziklere karşı aşırı duyarlı  (alerjik) iseniz bu ürünü kullanmayınız.

  • Bakterilerin kana karıştığı şiddetli enfeksiyon (sepsis) geçiriyorsanız veya ilacın uygulandığı bölgedeki mukoza ciddi olarak hasar görmüş ise. Bu durumda anı emilim riski olabileceğinden ANESTOL uygulanırken dikkatli olunmalıdır.
  • Bilinen bir ilaç alerjisi varsa. ANESTOL kullanırken dikkatli olunuz. Para-aminobenzoik asit türevlerine (protein, tetrakain, benzettin gibi) alerjisi olan hastalarda lidokaine karşı duyarlılık görülmemiştir.
  • ANESTOL’ü  etkili ve güvenli kullanabilmeniz uygun dozla ilgilidir. Mümkün olduğu kadar küçük dozları kullanılmanız önerilir. Özellikle yaşlı hastalarda, çocuklarda ve açık yara uygulamalarında bu hususa dikkat ediniz.

Özellikle geniş deri yüzeylerine ve bilhassa da oklüzyon  (kapalı pansuman) altında uygulandığında kalp ritim bozuklukları, nefes alma zorluğu, koma ve hatta ölüme yol açabilmektedir. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

ANESTOL’ÜN İçeriğinde Bulunan Bazı Yardımcı Maddeler hakkında Önemli Bilgiler

Bu tıbbi ürün her dozunda 0.009 g metil paraben ve 0.021 g propil paraben (hidroksibenzoat) içermektedir. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir. Bu tıbbi ürün her dozunda 11.970 g propilen glikol içermektedir. Ciltte tahrişe neden olabilir.

ANESTOL Nasıl Kullanılır?

Gerektiğinde gün birkaç defa uygulanabilir. Bir seferde uyguladığınız ANESTOL dozu 5 gramı aşmamalıdır. Bu miktar 250 mg lidokaine karşılık gelir. Günlük 17-20 g ANESTOL (850-1000 mg lidokaine eşdeğer) dozunu aşmayınız. Çok geniş yüzeye, çok sık uygulama ile aşırı duyarlılık ortaya çıkabileceğinden bu şekilde kullanmanız önerilmez. Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde; uygun bir miktar ANESTOL’ü uygulama yapılacak bölgeye iyice yedirerek sürünüz.

ANESTOL’ÜN Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi ANESTOL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. ANESTOL’ün yan etkileri diğer amid tipi lokal anesteziklerin yan etkilerine benzerdir. Bu yan etkiler genellikle doza bağımlıdır ve yüksek dozda uygulama veya ilacın gerekenden hızlı emilmesi durumunda kana geçen miktarının artmasına bağlı olarak görülebilir. Bunun yanında aşırı duyarlılık, idiosenkrazi ( nedeni bilinmeyen duyarlılık reaksiyonları) ve tolerans azalmasına bağlı yan etkiler de oluşabilir. Ciddi yan etkiler genellikle tüm vücudu etkiler (sistemik). Bu yan etkiler arasında sinirlilik, baş dönmesi, görme bozuklukları, titreme, nöbet (konvülsiyon) sayılabilir.

Advers etkiler sıklıklarına göre şu şekilde tanımlanmaktadır:

Çok yaygın                    : 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.

Yaygın                            : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.

Yaygın Olmayan           : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek                             : 1000 hastanın birinden az görülebilir.

Çok seyrek                      : 10000 hastanın birinden az görülebilir.

Bilinmiyor                      : Eldeki veriler ile tahmin edilemiyor.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
791 0,685