Andromeda Nedir?

Andromeda Nedir?


Google’ın Yaklaşan Andromeda İşletim Sistemi Android & Chromebooks İçin Ne Anlama Geliyor?
Google, bir galaksinin ismini verecekleri büyük bir şey üzerinde çalışıyor. Android ve Chrome İşetim Sistemi‘ni birleştirdikleri yeni bir işletim sistemi.
Android ve Chrome, Samanyolu galaksisiyle çarpışma seyrinde olan “Andromeda” galaksisinin ismi altında birleşiyor. Eğer işletim sisteminin kendisi adının yarısı kadar bile zekice olacaksa, güzel şeyler olacak.
Andromeda işletim sistemi uyumlu donanımı hali hazırda piyasadayken 2017’nin sonlarına doğru çıkacak.
Andromeda Gerçekten Çıkacak Mı?
The Wall Street Journal’ın geçen sene yayınlanan bir makalesinden beri bir Chrome-Android işbirliği dedikoduları zaten dolaşıyordu. Google o zaman dedikoduları üstünkörü geçiştirmişti. Fakat daha sonra Google yöneticisi Hiroshi Lockheimer Android’in 8. yıldönümünde şöyle bir tweet attı:
Android’in ilk sürümünü bundan 8 sene önce duyurmuştuk. İçimde bundan 8 yıl sonra 4 Eki 2016’yı konuşacağız gibi bir his var.
Lockheimer büyük bir şeylerin olacağının haberini vermişti fakat detaylara girmeyi reddetmişti. Fakat şimdi Android-Chrome işbirliği sonucu büyük bir şeyin ortaya çıkacağını biliyoruz ve şimdilik kod adı Andromeda.

andromeda-isletim-sistemi
Bu Ani Değişim Neden?
Google’ın iki işletim sistemini birleştirmesinin arkasındaki ana faktör, tablet ve laptop piyasasındaki paylarını artırmak istemeleri. Android işletim sistemi şu anda akıllı telefonların %82.2’sinde yüklü fakat tabletlerde bu rakam o kadar da yüksek değil. Android hali hazırda tablet piyasasının %66’sını tutuyor. Bu rakamın da 2020’ye kadar %57’ye kadar gerileyeceği öngörülüyor.
Chrome işletim sistemi şüphesiz ki okullarda ve laptop piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı ve hatta 2016’nın ilk çeyreğinde Mac satışlarını da geçti. Fakat tüm Windows işletim sistemi yüklü makineleri göz önüne alacak olursanız bu alan çok da geniş değil.
Android işletim sistemi akıllı telefon piyasasını neredeyse eline geçirmiş olabilir fakat tabletler gibi daha büyük ekranlı cihazlarda henüz istediği yerde değil.
Andromeda Google’ın Tablet ve Laptop’ları İçin Ne İfade Ediyor?
Andromeda bir çok sebepten ötürü Google’ın tablet ve laptopları için çok şey ifade ediyor. Android’in tabletler için optimize edilmiş nispeten daha az uygulaması bulunuyor ve Chrome İşletim Sİstemi geleneksel olarak uygulamalardan kaçınıyor. Google bu sıkıntıyı çözmek için Android uygulamalarını Chromebooks’ta açabilmek için bir güncelleme paylaştı fakat Android uygulamaları daha büyük ekranlı cihazlar için üretilmediği için bu, soruna çok ta çözüm getirmedi.
Android akıllı telefonlar reklamlarla uygulama üreticilerini de teşvik ediyordu fakat bir Chrome-Android birleşmesi, çok daha kaliteli uygulamaların üretilmesine de ön ayak olabilir.
Andromeda Android Telefonlar İçin Ne İfade Ediyor?
Şimdiye kadar tüm işaretler Android’in tek başına devam edecek bir ürün olduğunu gösteriyordu. Açık Ahize Platformu da Google’ın kimliğinin çekirdeğini oluşturuyordu ve bununla birlikte LG, HTC, ve Huawei gibi firmalarla yaptığı ortaklıklar da bayağı karlıydı. Google bu ortaklıkları bitirerek çıldırmış olmalıydı. Fakat Andromeda ile piyasadan aldığı payı artıracağa benzyiyor.
Google Açık Ahize Platformu ile ortaklarına bedava ve modifiyeye açık bir işletim sistemi olacağının sözünü vermişti. Fakat birleşik bir işletim sistemine geçmek ipleri biraz daha Google’ın eline vereceğe benziyor.

Tweetle
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1991 2,803