Anayasanın İlk Üç Maddesi Nedir?

Anayasanın İlk Üç Maddesi Nedir?


Anayasanın İlk Üç Maddesi Nedir?

Anayasa temel hak ve özgürlükleri koruyan ve demokratik bir devletin olmazsa olmazı olan, yaşamı düzenleyen, kurallar ve yasalar dahilinde sistematik çalışan yasalardır. Anayasamızın ilk üç maddesi her yerde karşımıza çıkmaktadır. Sınavlarda, mülakatlarda vs. Peki anayasamızın ilk üç maddesi nedir? Anayasamızın ilk üç maddesi devletin şeklini, cumhuriyetin niteliklerini, devletin bütünlüğünü, dinini, bayrağını, milli marşını ve başkentini belirtir. Dördüncü madde ise bu ilk üç maddenin değiştirilemeyeceğini ifade eder.

Buna göre ilk madde devletin şeklini belirtir “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir“.

İkinci maddesi ” Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir“.

Üçüncü maddesi “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır“.

Dördüncü maddesi “Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez”. 

Görüldüğü gibi anayasamızın ilk üç maddesi bir devletimizin nasıl bir devlet olduğunu gösterir ve dördüncü madde ile ilk üç madde korunmuştur.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

801 0,961