Beyinsi

Anaokulu Çocukları Nasıl Konuşulur?

  • 1.907 kez görüntülendi.
Anaokulu Çocukları Nasıl Konuşulur?

Anaokulu Çağındaki Çocuklarla Konuşmak İçin 8 İpucu

Çocuklarla konuşmak.

Çocuklarla iletişim kurarken çoğu zaman eğleniriz ve çoğu zaman da zorlanırız. Okul öncesi çağındaki çocuklar özellikle sürekli “hayır” demeye ve “neden” diye sormaya yatkındırlar.

Fakat anaokul çağındaki çocuklar iletişim kurmayı öğrenmeye yavaş yavaş başlamıştır ve bir konuşmanın nereden başlayıp nereye doğru gittiğini anlama konusunda yetkindirler. A.B.D Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre 3 ve 5 yaş arası çocuklar okul öncesi dönemde kabul ediliyor. Fakat bazı uzmanlar 2 yaşındakileri de okul öncesi dönemde kabul ediyor.

Ebeveynlerin en sık yaptıkları hatalardan biri de çocuklarıyla iletişim kurarken onlardan çok şey beklemeleri.

Ebeveynlerin yaptığı bir başka hata da okul öncesi dönemdeki çocuklarıyla konuşurken onlardan bir adım önde gitmeleri. Çocuklar burada ve anda yaşarlar. Onlarla herkesle olduğu gibi iletişim kurulması gerekir diye ekliyor How Toddlers Thrive kitabının yazarı Klein.

Bir anaokulu çağındaki çocukla etkili iletişim kurmak için 8 denenmiş ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Çömelin

Çömelmek veya çocukların seviyesinde oturmak sizi onlarla zihinsel olarak da aynı seviyeye getirecektir ve iletişiminizi kuvvetlendirecektir. Göz teması [1]sağlayan bu oturuşla çocuğunuza “burada seninleyim” mesajı gönderiyorsunuz.

Duyguları Adlandırın

2 ve 5 yaş arası çocuklar korku, öfke, hayal kırıklığı gibi duyguları anlamaya yeni yeni başlamışlardır.

Bu duyguları adlandırmak çocuklarla iletişimin büyük bir kısmını oluşturur. Örneğin bir ebeveyn çocuğa “Ne yazık ki yağmur yağıyor ve sen dışarıya oynamaya gidemiyorsun” diye yaklaşmalı. Duyguları isimlendirmek çocuklara onları anlamalarında yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir..  Ankara-Kalecik Anaokulu İlkokul Ortaokul Ve Liseler

Yavaşlayın

Klein aynı zamanda çocukların daha yavaş hareket ettiğini ve günümüzün meşgul ebeveynlernin bu hıza ayak uydurmaları gerektiğini söylüyor. Eğer çocukları da alış veriş yapmaya beraberinizde götürüyorsanız bunu zamana yaya yaya, yavaş yavaş yapmalısınız.

Sorular Sorarken Sınırlı Seçenek Verin

Çocuklarınıza birkaç seçenek sunmak onların etrafta olup biten bazı durumları kontrol altında tutma hislerini artıracaktır. Fakat anaokulu çağındaki çocuklarda karar verme aşamalarında sınırlı sayıda seçenek vermek daha iyi bir yol. Örneğin: “Haydi gidiyoruz. Kırmızı ayakabılarını mı yoksa yeşilleri mi giymek istersin?” şeklinde sorular.

Çocuğunuza günlük faaliyetlerinde birden çok seçenek sunmak[3] ve kendi başına karar vermesini sağlamak ayrıca kişilikleri için de oldukça iyidir.

Ebeveynler Çocuklarına Tüm Dikkatlerini Vermelidirler

Klein’a göre bir ebeveynin çocuğuna tüm ilgisini vermemesi kötü bir şey. Bir çocuk ebeveyninin fiziksel varlığının yanı sıra mental varlığını da hissetmeli.

Dinlerken Ses Çıkarın

Çocukları ebeveynleriyle iletişim kurmaya çalışırken dinlendiklerini bilmek isterler. Onları dinlediğinizi belirtecek sesler çıkarın ve el hareketleri kullanın.

İyi Örnek Olun

Çocuğunuza iyi örnek olabilmek için yabancılarla konuşurken mutlaka teşekkür ederim ve lüten gibi sözler kullanın.

Çok Konuşmaktan Kaçının

Herkes çocuklarla iletişim kurmanın çok konuşmak olduğunu zannetse de çocuklarla çok fazla konuşmak iyi değil. Onların da konuşması için aralar verin. İletişim çift taraflı bir olgudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.