Reloader activator
Beyinsi

Amin Maalouf – Empedokles’in Dostları (Kısa Özeti)

  • 0
  • 72 kez görüntülendi.
Amin Maalouf – Empedokles’in Dostları (Kısa Özeti)

Empedokles’in Dostları Kitap Özeti

Küçük yaşta anne ve babasıyla mutlu bir hayat yaşayan Alexander, babasının kalbini ıssız bir adada dinlendirmeyi ve ailesiyle birlikte huzurlu bir hayat sürmeyi hayal etmiştir. Bu amaçla küçük Antakya adasının bir kısmını satın aldı, ancak mali durumu kötüleşince hayali yarım kaldı ve işinin onu gerçekleştirecek zamanı olmadı. Ailesi öldükten sonra, hukuk fakültesini bitirip hayatını toparladıktan sonra İskender burada yaşamaya ve adada bir ev inşa etmeye, bazı dergiler için karikatürler çizerek para kazanmak ve babasının hayalindeki hayatı gerçekleştirmek için adada bir ev inşa etmeye başladı. resim olarak Bir süre sonra yazar Evra, küçük adanın geri kalanını satın alır ve yerleşir ancak Ev, yalnızlıktan mutlu olan ve yalnızlığını kimseyle paylaşmak istemeyen bir insan olduğu için ilk beş yıl görüşmez.

İskender biriyle tanışmak istediğinde, vakit geçirmek için kasabadaki bir bara gider. Zamanla oradaki kayıkçı ile arkadaş olmuş ve dostlukları uzun süre devam etmiştir. Agamemnon adında bir kayıkçı, her zaman okuyan eğitimli bir adamdır. Alex, Eve’in evine giderken ikili yakınlaşır. Bu noktada telefon arızalanmaya başladı, radyo kullanılamaz hale geldi ve iletişim kurmanın bir yolu yoktu. Amerika Birleşik Devletleri başkanı bir açıklama yaptı, ancak Alex bilgi almak için arkadaşı Moro’yu aradı. Moro, başkana çok yakın bir insan. Moro, Demosthenes adında bu dünyanın dışında bir kişiden bahseder. Demosthenes, Yunan mitolojisinde bir isimdir. Alex, Moro’ya Agamemnon’u anlatır. Ve bu ikisinin aynı dünyadan gelmiş olabileceğini düşünüyorlar.

Agamemnon hangi dünyadan geldiklerini anlatır ve Empedokles adında bir adam tarihin başını oluşturmuş ve Empedokles ile birlikte bilim yolunu izlemiştir. Kısa bir süre sonra Empedokles Dostları adlı bu örgüt öne çıkmaya başlar ve dünya bunu istemez. Agamemnon’un evi yakıldı ama Agamemnon’a zarar veremedi. Empedokles’in arkadaşları çok güçlüdür. Ve teknolojik olarak çok gelişmişler. Bir süre sonra Deniz Hastanesi adlı bir gemi adanın kenarına geldi. İlk başta kimsenin kimseyi iyileştiremeyeceğine inanıyorlardı, ancak zamanla bazı felçli kişilerin tedavi edilmesi ve sahada vurularak öldürülenlerin diriltilmesi gibi olaylar olarak geminin önündeki kalabalıklar artıyor.

İnsanların yok olacağını düşünen bazı kişiler bu gemilerden birini bombalar ve Empedokles’in arkadaşları dünyayı terk edip kendi dünyalarına dönerler. Tüm dünya onlardan özür diler ve sonunda Demosthenes ve Kraliçe Elektra geri dönerler ve insanlara olgunlaşmaya hazır olup olmadıklarını soran konuşmalar yaparlar, ancak hemen yanıt vermek zorunda değilsiniz. Alex’i tekrar dinleyecekler. Alex, Éve ile tekrar bir araya gelir ve bir çocuğu olduğu için onlara teşekkür eder. Bir ay içinde gelip gittiler. Bu ay boyunca Alex çizim yapmadı, sadece bunları günlüğüne yazmak için zaman ayırdı. Empedokles’in arkadaşları ortadan kaybolur ve o günlüğünü bitirir ve resme geri döner.

Amin Maalouf - Empedokles'in dostlari kitap ozeti

 

Empedokles’in Dostları Arka Kapak Bilgisi

AMIN MAALOUF’TAN 8 YIL ARADAN SONRA YENİ BİR ROMAN…

Türkiye’de geniş bir okur kitlesine sahip Amin Maalouf yeni romanı Empedokles’in Dostları’yla okurlarını selamlıyor.

Romanlarıyla olduğu kadar deneme kitaplarıyla da ilgi çeken Maalouf, Empedokles’in Dostları’nda bu kez geleceğe yönelik bir kurguyla dönüş yapıyor. Ölümcül Kimlikler ve Uygarlıkların Batışı kitaplarında yer verdiği eleştirel gözlemlerin izinde yarı distopik bir dünya çiziyor. Platon’un mağarasından çıkıp Empedokles’in Dostları’yla tanışmaya davet ediyor bizi.

Atlas Okyanusu kıyısındaki küçük Antioche adasının yalnızca iki sakini vardır: Orta yaşın verdiği olgunlukla sessiz bir hayat sürmek isteyen Alec ile yazdığı ilk romanının yakaladığı başarı sonrası her şeyi ardında bırakan esrarengiz Ève. Birbirlerinden uzakta, kırılgan yalnızlıklarının tadını çıkaran bu iki insanın yolu bir gün elektriğin, telefonların, televizyon yayınlarının, internetin, kısacası her türlü iletişim aracının etkisiz hale gelmesiyle kesişir.

Gerçeğe ulaşma imkânı kalmayınca fısıltı gazetesi işlemeye başlar: Gezegen bir nükleer felaketin eşiğindedir, Amerika küresel ölçekte bir terör saldırısına maruz kalmıştır, insanlığın hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler artık insanlığın sonunu getirmiştir…

Tüm dünya bu söylentilerle çalkalanırken, kendilerine Empedokles’in Dostları diyen, son derece gelişmiş bir teknolojiye ve tıp bilgisine sahip bir grup gizemli insan bu karmaşaya son vermek üzere çıkagelir. Alec bu insanların kim olduğunu öğrenmeye çalışırken, içinde yaşadığımız dünyanın çelişkileriyle de yüzleşmek zorunda kalır. Hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır.

“Hayal kırıklığı içeren bu satırları yazarken hikâyenin sonuna geldiğim izlenimindeyim. Geldiler, üstünlük kurdular, dünyada hem kaygı hem de umut rüzgârları estirdiler, sonra da gittiler.”

 

Bu kitabımızı beğendiyseniz John Boyne – Çizgili Pijamalı Çocuk Kısa Özetine göz atabilirsiniz.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.