Amerika’nın Kayıp Köpekleri

Amerika’nın Kayıp Köpekleri


Amerika’nın Kayıp Köpekleri

Bir zamanlar yaşayan Amerika’ya özgü köpeklerin neden ve nasıl yok olduklarını araştıran araştırmacılar Avrupalı kolonistlerin köpeklerinin Amerikan köpeklerinin yerini aldığını söylüyor. Bundan yaklaşık 500 yıl önce varlığını sürdüren köpekler Avrupalıların ülkeyi kolonileştirirken köpeklerin de yok olduğu anlaşıldı. Araştırmaya göre Amerikan köpeklerinin DNA’ları hala varlığını sürdürmekte. Yüzde 4’lük bir dilimi oluşturan eski köpeklerin DNA’ları sıfıra yakın olduğu için geri getirilmesi de zor görünüyor. Science dergisinde yapılan çalışma ile ilgili şaşırtan detaylarda var. Buna göre Eski insanların da DNA’ları halen mevcut ama sıfıra yakın olduğu için yeterli çalışma yapılamıyor.

Avrupalıların gelmesi ile yok olmaya başlayan bu köpekler kimi zaman toplu bir şekilde yok ediliyordu. Bulgular önceden bir var sayım olan Avrupalıların köpekleri yok ettiği görüşünü destekliyor ve yeterli kanıt oluşturuyor. Çalışmalara 50 araştırmacı katıldı. Eski köpeklerin DNA’sı ile şimdiki köpeklerin DNA’ları karşılaştırıldı ve sonuçlar paylaşıldı. 15.000 yıl önce evcilleştirildiği düşünülen köpeklerin sadece Amerika’da değil Sibirya’da da izine rastlandı.

Çalışmaya göre bulunan en eski kanıt 10.000 yıl öncesine ait. Bunun daha da eski olabileceği düşünülüyor. 14.000 yıl önce insanların geldiği ve ilk zamanlarda köpeklerin olmadığı fakat başka yerlerden zamanla köpeklerin geldiği ve insanların onları eğittiği ihtimali üzerinde duruluyor. Köpeklerin geliş yerleri is Asya olarak tahmin ediliyor. Kıtaya ilk gelenlerin köpeklerin bir kısmını yok ettiğini ve en son 500 yıl önce geri kalanların da yok edildiği söyleniyor.


Tweetle
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1881 1,315