Alzheimer Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Alzheimer Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Alzheimer bakımı nasıl yapılır? sorusu birçok hasta yakınının araştırdığı konulardan birisidir. Alzheimer hastaları bildiğiniz üzere hafızaları güçlü olmadığı için hem bazı şeyleri hatırlamada hem de günlük hayatta işleri yaparken zorluk çekmektedirler. Dolayısı ile bakımları diğer hastalara göre daha farklı olmalıdır. Bakım esnasında dikkat etmeniz gereken hayat kurtarıcı konular da vardır. Sizler için bu yazımızda Alzheimer hasta bakımı hakkında bilgiler verecek, basit ipuçları ile istenmeyen durumların önüne geçmenizi sağlayacağız.

Planlarınızı Üst Üste Getirmeyin

Alzheimer hastaları için üst üste gelen yorucu planlar can sıkıcı ve zorlayıcı olmaktadır. O yüzden örnek üzerinden açıklayacak olursak, banyo ile hastanede kontrole gitme işlerini aynı güne denk getirmeyin. Aynı şekilde Alzheimer hastası kişiden bir şey yapmasını istediğinizde onu acele ettirmeyin. Yavaş yavaş yapmasına izin verin.

Sıkmadan Yardım Edin

Alzheimer hastaları onlara sık sık yardım etmenizden sıkılıyor ve utanıyor olabilir. Eğer bu yönde bir davranış sezerseniz ettiğiniz yardımları biraz azaltın ama ilginizi asla tamamen kesmeyin. Yine örnek üzerinden açıklamak gerekirse, sürekli kıyafetlerini giydirmek yerine ona hangi kıyafetleri giymesini gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bu şekilde hem ilgiyi kesmemiş olur hem de onu yardımlarınız ile sıkmamış olursunuz. Ek olarak hangi kıyafet giymesini söylerken ona geniş seçenekler sunmayın. Kıyafet dolabını göstermek yerine giymesi gerekenleri yanına koyarak daha iyi bir şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Basit Talimatlar ve Dikkat Dağıtıcı Unsurlar

Alzheimer hastası yakınınız için basit talimatlarda bulunun. Onlar bizler gibi düşünemediği için en basit şekilde bir çocuğa anlatırmış gibi sabırlı ve sevecen bir şekilde konuşun. Konuşmayı yaparken de radyo, televizyon gibi unsurların sesini kapatın. Böylece dikkatini sadece size vererek dediklerinizi daha iyi anlayabilir.

Esneklik ve Güvenli Ortam

Hastanızın hastalık seviyesi günden güne artacaktır. Bu yüzden de daha önceden yaptığı hareketleri daha kısıtlı bir şekilde yapmaya başlayacaktır. O yüzden esnek olmanız gerekmektedir. İlerleyen hastalığa göre kendinizi ayarlayın ve ona göre planlar yapın.

Hasta için güvenli ortamı hazırlamayı da unutmayın. Tuvalet yolunda ayağa takılabilecek kablolar, merdiven varsa korkuluklar ekletmeyi ihmal etmeyin.


Tweetle
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1871 1,347