ALLERSET 10 mg-Saman Nezlesi, Alerjik Kaşıntı

ALLERSET 10 mg-Saman Nezlesi, Alerjik Kaşıntı


ALLERSET 10 mg-Saman Nezlesi, Alerjik Kaşıntı

FORMÜLÜ: Her bir film tablette, 10 mg setirizin dihidroklorür; ayrıca boyar madde titan dioksit bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

ALLERSET Tabletin etkin maddesi setirizin, belirgin antikolinerjik ve antiserotoninerjik etkileri olmayan selektif histamin reseptör antagonistidir. Farmakolojik aktif dozları sedasyona ve davranış değişikliklerine sebep olmaz. Bu özelliği, kan-beyin engelini aşmaması ile açıklanabilir.

İnsanda setirizinin farmakolojik olarak ekzojen histamine bağlı belirgin bazı etkileri inhibe ederek güçte olduğu gösterilmiştir. Bu etki, çabuk kendini gösterir. Setirizin, aynı zamanda 48/80 gibi bir histamin liberatörünün in vivo koşullarda açığa çıkardığı endojen histaminin etkilerini de inhibe eder. Aynı zamanda vazoaktif intestinal polipeptidin(VIP) ve P maddesinin (alerjik reaksiyonlarda rol oynadığı bilinen polipeptidler) başlattığı deri reaksiyonunu da önler. Alerjik reaksiyonun histemine bağlı erken fazını inhibe eder ve iltihap eder ve iltihap hücrelerinin migrasyon gücünü azaltır; “geç” alerjik reaksiyonun bir sonucu olan mediyatör salınımını önler.

Setirizin, astmatik kimselerin histamine karşı gösterdiği bronş hiperaktivitesini belirgin bir ölçüde azaltır. Aynı şekilde spesifik alejenlerin başlattığı alerjik reaksiyonu da hafifletir. Bütün bu etkiler, ne psikometrik testlerle objektif bir şekilde saptanabilecek, ne de elektroensefalografi yardımı ile nicelendirilebilecek bir santral etki görülmeksizin elde edilir.

ENDİKASYONLARI

  • Saman nezlesi (mevsimlere bağlı alerjik rinit ve konjuktivit),
  • Kronik alerjik rinit,
  • Alerjik kaşıntılar,
  • İdiyopatik ürtiker.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Psikomotor fonksiyonlarla ilgili objektif testlerde setirizin’le rastlanan sedasyon sıklığının plasebodaki kadar olduğu anlaşılmıştır. Nadir olarak aşırı duyarlılık, baş ağrısı, uyku hali, ajitasyon, ağız kuruluğu ve gastrointestinal bozukluk gibi hafif ve geçici yan etkiler bildirilmiştir. Arzu edilirse günlük doz sabah ve akşam 5’er mg olarak iki ayrı dozda alınabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde; Günde 1 defa (10 ml) 2 ölçek

2-12 yaş arasında; 30 kg’dan az olanlarda: Günde 1 defa 1 ölçek (5 ml)

30 kg’dan fazla olanlarda: Günde 1 defa 2 ölçek (10 ml). 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım süresi 2 ile 4 haftadır.

Tüm formlar için gerekirse doz, günde 2 defaya bölünebilir.

Alınış zamanının yemekle ilişkisi yoktur. Tedavi süresi hastalığın tabiatına ve yerine göre doktor tarafından belirlenir. Saman nezlesinde genellikle 3-6 haftalık bir tedavi yeterlidir.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
771 0,452