Beyinsi

Alışveriş Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri

  • 1.825 kez görüntülendi.
Alışveriş Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri

Alışveriş Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri

Satın alma duygusunun tatmin duygusunu yaratıp yaratmaması uzun zamandır bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kadınların yapmaktan en büyük zevk aldıkları aktivite kuşkusuz ki alışveriş yapmaktır. Fakat alışveriş yapmak hayatın odak noktası haline gelmiş ise ve ihtiyacınız yokken bile sadece kendinizi iyi hissetmek ve yatıştırmak için alışveriş yapıyorsanız siz de alışveriş hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Alışveriş günlük hayatın bir gerekliliği olsa da her şeyin olduğu gibi alışverişin de fazlası zararlıdır. Yaşanılan her zor anın ardından kendinizi alışverişe vuruyorsanız para harcayarak deşarj olabileceğinizi düşünüyorsanız psikolojinizde bozulma olduğunun göstergesi olabilir.

 

alışveriş-hastalığı-beyinsi (2)

 

Eskiden alışveriş sadece ihtiyaçların giderilmesi için yapılan bir aktiviteydi ama son zamanlarda tatmin duygusu yaşamak için insanların daha fazla para harcadığı bir aktivite haline dönüştü alışverişin duygusal boyutu, insanları rahatlatması ve kendini iyi hissetmesi için bir gereklilik olarak görülüyor. Daha sonra kullanamayacağınız ve ihtiyacınız olmayan bir şeyi bile mağazalarda bulunan müziğe kapılarak alıyor ve kendinizi bir türlü engelleyemiyorsanız psikologtan yardım almayı ihmal etmemelisiniz. Alışveriş hastalığının belirtileri arasında; doyumsuzluk, tatmin olmama duygusu, hep bir şeye ihtiyacınız varmış gibi hissetmek, alışveriş merkezlerini gezmeden rahat duramamak, iyi ve kötü olay yaşadığınızda her zaman kaçışı alışverişte bulmak gibi duygular yer alır.

 

alışveriş-hastalığı-beyinsi (1)

 

Market ve mağazaların gösterişli vitrinlerinden gözlerinizi alamıyorsanız aynı ayakkabı modeli sizde varken bir başka rengini almak için onlarca para veriyorsanız kendinizi frenlemenin vakti gelmiş demektir. Gereksiz yere harcadığınız paraların ay ve yıl olarak hesaplamalarını düşündüğünüzde bu alışkanlığınızdan kurtulduğunuzda ne kadar kara geçeceğinizi göreceksiniz. İradenizi kullanarak kendinize hakim olmaya çalışmalı ve bunda başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almayı kabul ederek çağımızın hastalığı alışveriş hastalığından kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Üniter Devlet Yapısı Nasıl Olur?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.