Beyinsi

Alfa Karoten Bileşenleri

  • 0
  • 4.573 kez görüntülendi.
Alfa Karoten Bileşenleri

Alfa Karoten Bileşenleri

Alfa-karoten karotenoid ailesiin bir parçasıdır ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığının en bol ve yararlı karotenoidlerinden biridir. Vücut alfa ve beta karotenleri  cilt, kemik, bağışıklık sistemi ve göz sağlının korunması için A vitaminine  dönüştürür.

Vücut alfa-karotenleri A vitaminine dönüştürdüğünden alfa-karoten, A vitamininin öncül çalışanı veya bir A provitamini bileşeni olarak adlandırılır. A vitamininin öncülü olmasından dolayı alfa-karoten bir başka karotenoid olan beta-karotenin yarısı kadar etkilidir.

Öte yandan alfa-karoten bir antioksidan  olarak beta-karotenden daha etkilidir.

Antioksidanlar serbest radikallerin oksitlenmesini ve vücuda zarar vermesini önleyen enzimlerdir. Alfa-karoten gibi güçlü antioksidanlar kanser ve kalp krizi gibi hastalıklara yol açabilecek doku zedelenmelerine sebep olan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.

Ek olarak, son yıllarda yapılan araştırmalara göre alfa-karoten hücreler arasındaki iletişimi güçlendirerek hücrelerin sağlıklı bölünmesini sağlar. Bu da kanser oluşumunun önlenmesindeki temel etkenlerden biridir.

Alfa-karoten turuncu ve kırmızı meyve ve sebzelere rengini veren flavonoid denilen bir bileşen içerir. Havuç, tatlı patates, kabak, brokoli, lahana, kavun, Brüksel lahanası, kivi, ıspanak, mango, kabak ve ıspanak  bilinen en iyi alfa-karoten kaynaklarıdır.

Meyve ve sebzelerdeki flavonoidler kabuk kısmında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle onları soymadan yemeniz, içindeki alfa-karoten sentezini bünyenize almanız açısından daha çok tavsiye edilir. Buna karşın havuç ve ıspanak gibi yiyecekleri kızartmak veya buharda pişirmek içindeki flovonoidin vücut tarafından emilimini hızlandıracaktır.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.