Albino United’ı Bilir Misiniz?

Albino United’ı Bilir Misiniz?


Futbol, birçok şeyin üstesinden gelebilir. İşte kanıtı: Tanzanya’da kurulan Albino United, albino hastalarının umut kaynağı ve topluma kabul görmelerini sağlayan bir etkinlik.

Tanzanya’nın en büyük şehri Darüsselam’da kurulan Albino United, 170.000 albino hastasının bulunduğu Tanzanya’da, bu hastalığa sahip olanlar için bir “güleryüz” sebebi.

Tanzanya’da sık sık albino hastalarına yönelik şiddet hareketleri meydana geliyor. Bu hastalık, kalıtsal bir hastalık. Vücuttaki melanin eksikliğinden kaynaklanıyor ve ten ve saç rengini oldukça etkiliyor. Siyahi Afrikalılar’da daha da belirginleşen albinoluk, hastalığa sahip olanların batıl inançlar ve önyargılarla mücadele etmesine neden oluyor. Albinolara “Beyaz Hayalet” deniyor.

albino5

Ancak, üstte de dediğimiz gibi, futbol birçok şeyi değiştirebilir. Tanzanya’da kurulan Albino United, albino hastalarından oluşan bir kadroya sahip. Güneşin batışının ardından antrenmana başlıyorlar. Kulübün kurucusu bir iş adamı olan Oscacr Daniel Haule.

“Albino cinayetlerinden sonra bir futbol takımı kurmaya karar verdim. Böylece cinayetlere destek verenlere albinoların da herkes gibi bir insan olduğunu anlatmaya çalıştım. Futbol, mesajımızı yaymak için çok etkili bir yöntem” diyen Haule, nedenini de şöyle açıklıyor: “Çünkü futbolu herkes sever!”

Kulüp 2008 yılında kuruldu. Oyuncular sahada olduklarında günlük önyargı baskılarından kurtulup biraz olsun mutlu olmaya çalışıyorlar. Takımın, idmanlarını ve maçlarını akşam yapmasının sebebi güneş ışınları. Güneş, cilt kanserine yol açabiliyor; özellikle de albinolarda.

albino2

Son sözü takımın kaptanı John Mbwinie’ye bırakalım:

“Size bir albino hastası olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatayım. Hiçbir işe yaramayan değersiz varlıklar olarak görülüyoruz. En büyük sorun bu. Toplum bizi bir çöp tenekesi olarak görüyor. Ama böyle olmak bizim değil, Yüce Tanrı’nın takdiri.”

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
861 0,377